Otteluohjelma

Viimeksi päivitetty 8.12.2017 23:07

MM2017 Slovakia



Naisten salibandyn 11. MM-kisat pelataan Bratislavassa, Slovakiassa 1.-9. joulukuuta 2017.

MM2017-lopputurnaukseen osallistuu 16 maata. Alkusarjaotteluita pelataan neljässä neljän joukkueen lohkossa, jossa kukin maa kohtaa kertaalleen lohkon muut joukkueet. Lohkot A ja B koostuvat rankingin kärkimaista ja C- ja D-lohkot alemman rankingin joukkueista.

A- ja B-lohkojen kaksi parasta pääsevät suoraan puolivälieriin, 3. ja 4. sijoittuneet pelaavat C- ja D-lohkojen 1. ja 2. sijoittuneita joukkueita vastaan karsintakierroksen pääsystä puolivälieriin. Lohkovaihe päättyy maanantaina 4.12. Mitalipelit ovat vuorossa lauantaina 9.12.

Osallistujat
Lohko A: Suomi, Norja, Tshekki, Latvia
Lohko B: Saksa, Ruotsi, Sveitsi, Puola

Lohko C: Slovakia, Singapore, Viro, Australia
Lohko D: Japani, Yhdysvallat, Tanska, Thaimaa

Otteluohjelma (Suomen aikaa / linkki tulosseurantaan)

Pe 1.12. O. Nepela Arena     lohko   Pe 1.12. Hant Arena     lohko
10:30 Tanska - Thaimaa D   12:30 Japani - Yhdysvallat D
16:00 Saksa - Ruotsi B   16:15 Tshekki - Latvia A
18:30 Slovakia - Singapore C   20:30 Viro - Australia C
                     
La 2.12. O. Nepela Arena         La 2.12. Hant Arena      
10:30 Norja - Latvia A   12:30 Singapore - Australia C
14:30 Sveitsi - Puola B   17:00 Suomi - Tshekki A
18:30 Slovakia - Viro C   20:30 Japani - Tanska D
                     
Su 3.12. O. Nepela Arena         Su 3.12. Hant Arena      
10:30 Singapore - Viro C   12:30 Yhdysvallat - Thaimaa D
14:30 Australia - Slovakia C   16:30 Saksa - Sveitsi B
17:00 Suomi - Norja A   19:05 Ruotsi - Puola B
                     
Ma 4.12. O. Nepela Arena         Ma 4.12. Hant Arena      
10:30 Thaimaa - Japani D   12:30 Puola - Saksa B
15:00 Latvia - Suomi A   16:40 Ruotsi - Sveitsi B
18:30 Norja - Tshekki A   20:30 Yhdysvallat - Tanska D
                     
Ti 5.12. O. Nepela Arena         Ti 5.12. Hant Arena      
11:00 Puola - Viro PO2            
14:00 Latvia - Tanska PO3   12:30 Japani - Australia 13-16:1
17:00* Saksa - Slovakia PO4   16:30 Singapore - Thaimaa 13-16:2
20:00 Norja - Yhdysvallat PO1            
                     
Ke 6.12. O. Nepela Arena         Ke 6.12. Hant Arena      
11:00 Australia - Singapore sijat 15-16            
14:00 Japani - Thaimaa sijat 13-14   12:30 Viro - Tanska 9-12:1
17:10^ Ruotsi - Latvia Pve 2   16:30 Yhdysvallat - Saksa 9-12:2
20:00# Tshekki - Puola Pve 3            
                     
To 7.12. O. Nepela Arena                  
11:00 Viro - Yhdysvallat sijat 11-12            
14:00 Tanska - Saksa sijat 9-10            
18:00+ Suomi - Slovakia Pve 1            
21:00~ Sveitsi - Norja Pve 4            
                     
Pe 8.12. O. Nepela Arena                  
11:00 Latvia - Puola 5-8:2            
14:00** Slovakia - Norja 5-8:1            
18:00++ Suomi - Sveitsi Ve 2            
21:10## Ruotsi - Tshekki Ve 1            
                     
La 9.12. O. Nepela Arena                  
9:30 Norja - Puola sijat 7-8            
12:15*** Slovakia - Latvia sijat 5-6            
15:15 Tshekki - Sveitsi pronssiottelu            
18:08 Ruotsi - Suomi loppuottelu            

* Jos Slovakia on mukana play off (PO) -kierroksella, joukkue pelaa ti 5.12. klo 17:00.
** Jos Slovakia häviää puolivälierässä (Pve), joukkue pelaa pe 8.12. klo 14.
*** Jos Slovakia pelaa sijoista 5-6 tai 7-8, joukkue pelaa la 9.12. klo 12:15.

# Jos Tshekki on mukana puolivälierissä (Pve), joukkue pelaa ke 6.12. klo 20:00.
## Jos Tshekki on mukana välierissä (Ve), joukkue pelaa pe 8.12. klo 21:10.

+ Jos Suomi on mukana puolivälierissä (Pve), joukkue pelaa to 7.12. klo 18:00.
++ Jos Suomi on mukana välierissä (Ve), joukkue pelaa pe 8.12. klo 18:00.

^ Jos Ruotsi on mukana puolivälierissä (Pve), joukkue pelaa ke 6.12. klo 17:10.

~ Jos Sveitsi on mukana puolivälierissä (Pve), joukkue pelaa to 7.12. klo 21:00.