Suomisarja

KAUSI 2022-2023

Sarja pelataan kolmessa lohkossa.
A-lohkossa pelataan 10 joukkueen kaksinkertainen sarja. Lisäksi maantieteellisesti lähintä joukkuetta vastaan pelataan kaksi lisäpeliä (yksi kotona ja yksi vieraissa).
B ja C-lohkoissa pelataan 12 joukkueen kaksinkertainen sarja.

Lohkojen sijoille 1.-2. sijoittuneet etenevät Divarikarsintoihin yhdessä Divarin runkosarjan sijoille 12.-13. sijoittuneiden joukkueiden kanssa.

A-lohkon 8.-9. sijoittuneet joukkueet sekä B ja C-lohkojen 9.–11.sijoittuneet joukkueet karsivat paikastaan Suomisarjassa kaudelle 2023-2024.

A-lohkon 10. sijoittunut joukkue sekä B ja C-lohkojen 12. sijoittuneet joukkueet putoavat 2.divisioonaan kaudelle 2023-2024.

Runkosarja päättyy: 12.3.
Divarikarsinnan 1. vaihe: la 18.3, la 25.3. ja tarvittaessa su 26.3.
Divarikarsinnan 2. vaihe: la 1.4., la 8.4. ja tarvittaessa su 9.4.
Divarikarsinnan 3. vaihe: la 15.4., la 22.4. ja tarvittaessa su 23.4.
Karsinnat säilymisestä Suomisarjassa: la 25.3., la 1.4. ja tarvittaessa su 2.4.
Suomisarjan nousukarsinnat: la 1.4., ke 5.4. ja tarvittaessa la 8.4.

Sarjajärjestelmä


Lohko A

Blue Fox, Uusikaarlepyy
Classic United, Tampere
Dynamo, Oulu
ISB, Ilmajoki
Konnat, Seinäjoki
KrP Akatemia, Nokia
MLT, Seinäjoki
Merikoski SBT, Oulu
Nibacos, Kokkola
SB Vaasa

A-lohkon otteluohjelma / tulospalvelu

Lohko B

Blackbirds, Kerava
FoSu, Forssa
Hatsina, Mikkeli
Ilves, Tampere
Kosken Dynamo, Hollola
O2-Jyväskylä Akatemia
Pirkat, Pirkkala
PSW, Kuopio
PTU, Pori
RSS Panthers, Riihimäki
SCH, Hyvinkää
Soittorasia, Tampere

B-lohkon otteluohjelma / tulospalvelu

Lohko C

GrIFK, Kauniainen
Loviisan Tor
Pelicans SB, Lahti
PSS, Porvoo
SB Vantaa
SBS Kings, Espoo
SBS Wirmo, Mynämäki
SC Wolves, Parainen
S.S. Storm, Siuntio
Sudet SB, Kouvola
Voima, Imatra
VSS, Vihti

C-lohkon otteluohjelma / tulospalvelu

 

Kausi-info 2022-23
Kilpailusäännöt 2022-23
Pelisäännöt
Tulospalvelumääräykset 2022-23
Yksittäisten otteluiden sarjamääräykset
Toimitsijamääräykset
Tulospalvelun ohjeet
Apupöytäkirja
Rangaistusten syykoodit
Palvelusivusto

 

Sarjavastaava

Salla Nuorteva
Sarjapäällikkö
Miesten ja naisten Suomen Cup, naisten 1. divisioona, miesten Suomisarja sekä seniorisarjat.