Miehet 40

Kausi 2022-23

M40 ikäluokassa pelataan kaudella 2022-23 valtakunnallista SM-sarjaa ja Etelä-Suomen haastajasarjaa.
SM-sarjaan osallistuu 6 joukkuetta ja haastajasarjaan 14 joukkuetta.

M40 SM-sarja

Sarja pelataan yhdessä lohkossa kaksinkertaisena sarjana.
Lohkon 1.-4. sijoittuneet joukkueet etenevät SM-lopputurnaukseen.

Runkosarja alkaa: 30.10.2022
Runkosarja päättyy: 26.3.2023
SM-lopputurnaus: 22.4.2023

Sarjajärjestelmä

Lohko 1
HaHy (Hanko)
Kings Hårdis (Helsinki)
SC Dalmac (Helsinki)
SalBa (Rauma)
Pro Stars (Tampere)
SR Legends (Tampere)

SM-sarjan otteluohjelma / tulospalvelu

M40 haastajasarja (ES)

Sarjassa pelataan ensin yksinkertainen alkusarja kahdessa lohkossa (A ja B):

  • Lohkojen 1.-3. sijoittuneet joukkueet jatkavat ylempään jatkosarjaan (lohko C) yhdessä pistevertailulla paremman lohkojen 4. sijoittuneen joukkueen kanssa.
  • Lohkojen 5.-7. sijoittuneet joukkueet jatkavat alempaan jatkosarjaan (lohko D) yhdessä pistevertailulla huonomman lohkojen 4. sijoittuneen joukkueen kanssa.

Jatkosarjat pelataan yksinkertaisena sarjana kahdessa lohkossa (C ja D):

  • Ylemmän jatkosarjan 1.-2. sijoittuneet joukkueet etenevät suoraan lopputurnauksen välieriin.
  • Ylemmän jatkosarjan 3.-4. sijoittuneet joukkueet etenevät suoraan lopputurnauksen puolivälieriin.
  • Ylemmän jatkosarjan 5.-6. sijoittuneet joukkueet etenevät lopputurnauksen 1. kierrokselle yhdessä alemman jatkosarjan 1.-2. sijoittuneiden joukkueiden kanssa.

Alkusarja alkaa: 30.10.2022
Alkusarja päättyy: 11.12.2022
Jatkosarjat alkavat: 22.1.2023
Jatkosarjat päättyvät: 26.3.2023
Haastajalopputurnaus: 22.-23.4.2023

Sarjajärjestelmä

Alkusarja, lohko A
EräViikingit
Helsinki United II
HeVi
Hurjat Oskarit
SBS Simdax
VSS
ÅIF

Lohko A:n otteluohjelma / tulospalvelu

Alkusarja, lohko B
ECC
Light Iron
Loiske Gubet
OJy
Old Vikings
PSS
PyY

Lohko B:n otteluohjelma / tulospalvelu

Ylempi jatkosarja, lohko C
ECC
Helsinki United II
Hurjat Oskarit
Light Iron
Old Vikings
PSS
SBS Simdax

Lohko C:n otteluohjelma / tulospalvelu

Alempi jatkosarja, lohko D
EräViikingit
HeVi
Loiske Gubet
OJy
PyY
VSS
ÅIF

Lohko D:n otteluohjelma / tulospalvelu

________________________________________________

Kausi 2021-22

Kilpasarjan top 3:
1. SBS Kings
2. SalBa
3. Helsinki United

Haastajasarjan top 3:
1. Jeremy Hårdis
2. Pauhu
3. SBS Simdax

 

Lisätietoja

Salla Nuorteva
Sarjapäällikkö
Miesten ja naisten Suomen Cup, naisten 1. divisioona, miesten Suomisarja sekä seniorisarjat.