P16 Valtakunnallinen sarja

Kausi 2022-2023

P16-junioreihin kuuluvat 2007 syntyneet pelaajat.

P16 valtakunnallisen sarjan sarjajärjestelmä 2022-23

P16 valtakunnallisen sarjan alkusarjan lohkojako 2022-23

Otteluohjelma Lohko A
Otteluohjelma Lohko B
Otteluohjelma Lohko C
Otteluohjelma Lohko D

P16 SM-sarjan ja 1.divisioonan ( yksittäiset ottelut) runkopäivät:
5.11., 12.11., 13.11., 19.11., 27.11., 4.12., 10.12., 11.12., 17.12., 7.1., 8.1., 21.1., 28.1., 29.1., 5.2., 11.2., 12.2., 25.2., 4.3., 11.3., 18.3. ja 19.3. Pudotuspelikarsinta 25.-26.3.2023.

P16 SM-sarjan pudotuspelien runkopäivät:
Puolivälierät: 1.4., 8.4. ja tarvittaessa 10.4.2023.
Välierät: 15.4., 16.4. ja tarvittaessa 18.4.2023.
Pronssiottelu: 22.4.2023
Finaalit: 22.4., 23.4. ja tarvittaessa 25.4.2023.

Kauden 2022-23 tärkeitä päivämääriä
11.5. Ilmoittautuminen päättyy
23.5. Sarjajärjestelmä julkaistaan
1.6. Alkusarjan lohkojaot julkaistaan
30.6. Alkusarjan otteluohjelma julkaistaan

Kausi 2021-2022

P16-junioreihin kuuluvat 2006 syntyneet pelaajat.

Kaudella 2021-2022 P16 valtakunnallisessa sarjassa pelataan ylialueellisen turnausmuotoisen alkusarjan jälkeen SM-sarja sekä 1.divisioona, yksittäisinä otteluina.

Pudotuspelien runkopäivät:

Puolivälierät: 2.4. , 9.4. ja tarvittaessa 10.4.2022.
Välierät: 15.4. , 16.4. ja tarvittaessa 18.4. 2022.
Pronssiottelu: 23.4.2022
Finaalit: 23.4. , 24.4. ja tarvittaessa 26.4.2022.

P17 SM-karsinnan sarjajärjestelmä

SM-sarjan ja 1.divisioonan alustavat pelipäivät

P16 Valtakunnallisen sarjan sarjajärjestelmä

P16 Valtakunnallisen sarjan lohkojako

Kaavio P16 sarjan toteutuksesta

P16 Valtakunnalliseen sarjaan ilmoittautuneet joukkueet

Kevään 2021 tärkeitä päivämääriä
16.5. Ilmoittautuminen päättyy
28.5. Sarjajärjestelmä julkaistaan
4.6. Alkusarjan lohkojaot julkaistaan
8.6. Alkusarjan turnaushaku päättyy
30.6. Alkusarjan otteluohjelma julkaistaan

 

 

Kausi 2020-2021

 

C1-poikien SM-sarjan joukkueet 2020-2021:
Classic, EräViikingit Pohjoinen, Happee, Karhut, LASB/SB Heinola, LeBa-96, Merikoski SBT Warriors, Oilers NG, OLS, O2-JKL/MuurY, SPV ja Steelers

C1-poikien SM-sarjan runkopelipäivät 2020-2021

C1-poikien SM-sarjan sarjajärjestelmä

Karsintojen otteluohjelmat ja tulospalvelu
C1-poikien SM-karsinta 1. vaihe 22.-23.8.2020
C1-poikien SM-karsinta 2. vaihe 29.-30.8.2020

Sarjajärjestelmä SM-karsinta
Karsintojen 1. vaiheen lohkojaot ja pelipaikat
Karsintojen 1. vaiheen otteluohjelma

SM-karsintojen 2.vaiheen pelipaikat:

Lohkot 1. ja 2. Lappeenrannan urheilutalo

Lohkon 1.otteluohjelma ja tulospalvelu
Lohkon 2.otteluohjelma ja tulospalvelu

Lohkot 3. ja 4. AutoCenter Areena, Tampere

Lohkon 3.otteluohjelma ja tulospalvelu
Lohkon 4.otteluohjelma ja tulospalvelu

 

Lohkot 5. ja 6.  Vierumäki Areena

Lohkon 5.otteluohjelma ja tulospalvelu
Lohkon 6.otteluohjelma ja tulospalvelu

Valtakunnallisen karsinnan pudotuspelit

Kevään 2020 tärkeitä päivämääriä
15.5. Ilmoittautuminen päättyy
25.5. Karsintojen sarjajärjestelmä julkaistaan
29.5. Karsintojen lohkojaot julkaistaan
31.5. Karsintojen turnaushaku päättyy
1.6. Karsintojen pelipaikat päätetään
2.6. Karsintojen pelipaikat julkaistaan
4.6. Karsintojen otteluohjelma julkaistaan

Linkki karsintaturnaushakuun

 

Sarjavastaava

Mikko Helanen
Sarjapäällikkö
Junioreiden valtakunnallisten sarjojen kehittäminen, suunnittelu ja toteutus.