Historia

Cup-finaalit kautta aikojen

Miesten Suomen Cup pelattiin ensimmäisen kerran kaudella 1988-89. Ensimmäinen naisten Suomen Cup pelattiin kaudella 1991-92.

Miesten Suomen Cupin finaalit
1988-89 BET S.C. Dalmac 8-7
1989-90 Josba S.C. Dalmac 5-3
1990-91 Viikingit S.C. Dalmac 2-1
1991-92 Josba Jönni 1-0
1992-93 Viikingit Team Botby 4-2
1993-94 Josba Gunners 4-3 rl
1994-95 SSV VFT 3-2
1995-96 Oilers Josba 2-1 rl
1996-97 ei pelattu
1997-98 Viikingit HIFK 7-2
1998-99 SSV Viikingit 3-2
1999-00 Gunners RuRu 6-3
2000-01 SSV Oilers 5-4 rl
2001-02 Oilers Josba 3-2 rl
2002-03 Josba NST 19-4
2003-04 Classic Josba 5-4 rl
2004-05 SSV Oilers 6-4
2005-06 SSV Classic 8-4
2006-07 SSV Oilers 8-7
2007-08 Erä Josba 7-2
2008-09 SSV G-Koovee 7-4
2009-10 Erä Koovee 9-5
2010-11 SPV Ilves 7-1
2011-12 Erä Classic 9-3
2012-13 Happee Classic 8-7 ja
2013-14 Classic SSV 7-6 ja
2014-15 SSV Classic 7-6 ja
2015-16 Happee Viikingit 7-5
2016-17 EräViikingit Classic 5-4
2017-18 Classic Loviisan Tor 9-2
2018-19 Classic Happee 3-2 ja
2019-20 Classic Nokian KrP 10-2
Naisten Suomen Cupin finaalit
1991-92 Erä Josba 2-0
1992-93 Erä SaPa 2-0
1993-94 S.C. Blues Erä II 2-1
1994-95 Josba Happee 4-1
1995-96 ei pelattu
1996-97 ei pelattu
1997-98 VFT Josba 2-1
1998-99 Classic KKV 7-1
1999-00 Erä III Oilers 4-0
2000-01 Classic Steelers 9-1
2001-02 Happee Erä Tigers 3-2 ja
2002-03 Classic Erä III 3-2
2003-04 Erä III Oilers 6-5 rl
2004-05 Oilers Top Team 11-0
2005-06 Classic NST 2-1
2006-07 Erä III Tiikerit 9-2
2007-08 PSS Classic 3-2 rl
2008-09 PSS NST 5-2
2009-10 NST PSS 6-1
2010-11 NST SB-Pro 1-0
2011-12 SB-Pro Classic 5-4
2012-13 Classic NST 7-3
2013-14 SB-Pro Classic 4-3 ja
2014-15 Classic SB-Pro 7-4
2015-16 Classic NST 3-1
2016-17 TPS SSRA 5-4
2017-18 Classic SB-Pro 7-3
2018-19 PSS EräViikingit 6-2
2019-20 SB-Pro PSS 4-3
Miesten pikkufinaalit
1997-98 Kerkkoon Urheilijat Nakkisormet II 10-5
1998-99 Happee II KKV 1-0
1999-00 SaFa Trollit 6-2
2000-01 Rantakylän Urheilijat Rivonmäen Ruoska 6-5 ja
2001-02 Porin Salibandykarhut RSB 6-5
2002-03 SB Vaasa RSB-Team II 5-1
2003-04 Porin Salibandykarhut SC Sähly-90 4-3
2004-05 Koovee PoNoVo 5-4 ja
2005-06 Telakan Urheilijat West Coast Sheriffs 5-4 ja
2006-07 FoSu Ilves 13-8
2007-08 Muuramen Yritys M-Team 10-8
2008-09 Muuramen Yritys Blasters 8-7
2009-10 Pro Stars GrIFK 7-3
2010-11 SalBa Rangers 4-3
2011-12 Leba-96 Blackbirds II 9-5
2012-13 SSRA SC Urbans 17-9
2013-14 Erä Akatemia Soittorasia 7-6 ja
2014-15 KeLy FBC Turku 9-8 ja
2015-16 O2-Jyväskylä Tiikerit 7-4
2016-17 SB Naantali Nibacos 4-3
Naisten pikkufinaalit
2001-02 IT Classic II 2-1
2002-03 IT SBS Rupu 8-2
2003-04 Trombi-98 Korson Kaiku 2-1 ja
2004-05 TPS SSV 2 13-2
2005-06 SB Vantaa Koovee 5-4
2006-07 TuuU SPV 5-2
2007-08 AFC Campus KSS 9-2
2008-09 OLS M-Team 5-2
2009-10 Indians Sbandy 3-2
2010-11 Karhut SPV 8-3
2011-12 SB Vantaa SB Welhot 7-6 ja
2012-13 Papas Steelers 5-2
2013-14 Steelers Grankulla IFK 5-4
2014-15 PirPi HaHy 5-3
2015-16 SB Vantaa ÅIF 3-0
2016-17 SB Vantaa Ä-Lasti 8-5
Miesten haastajafinaalit
2001-02 AC Metalax USB 3-2
2002-03 Puuttuva Rengas II Puolangan Ryhti 8-4
2003-04 Barbaarit VaNMKY 6-3
2004-05 TelU MuurY 9-4
2005-06 VaNMKY Gospel Team 8-6
2006-07 MultiAnts Ylhäs II 4-2
2007-08 WANK TuuRa 5-4
2008-09 Cremasters PB Team 8-2
2009-10 Imatran Voima Cremasters 7-3
2010-11 Tiikerit II FT Ulvila 4-3 ja
2011-12 SSRA Team Lihajaloste 8-1
2012-13 Butchers MäVi 6-2
2013-14 Sastamalan Woima Kiteen Pallo 7-2
2014-15 PoNoVo II Sastamalan Woima 2-3
2015-16 KU-68 Spartak JNS 8-6
2016-17 TahVe SBS Botnia 7-2