Savo-Karjalassa pienpelejä ensi kaudella nuoremmille ikäluokille

Muutosten taustalla on huoli viime kausien aikana laskeneista joukkuemääristä. Savo-Karjalassa tähän pyritään reagoimaan mahdollistamalla pienemmilläkin pelaajaryhmillä sarjatoimintaan osallistuminen ja turvaamaan siten sarjojen elinvoimaisuus.

Nuorempien ikäluokkien tilanne oli vahvasti esillä Kuopiossa 12.4. pidetyssä Savo-Karjalan sarjatoiminnan kehittämispalaverissa, jossa käsiteltiin alueen junioritoiminnan haasteita ja linjattiin ratkaisuja ongelmiin.

Paikalla olleiden seurojen edustajien (n. 70 % kauden 2021–2022 Savo-Karjalan P/T14 ja nuorempien sarjoissa mukana olleista joukkueista) kesken todettiin tarve Savo-Karjalan junioritoiminnan muutoksille.

– Samalla pyritään myös vähentämään ylialueellista sarjatoimintaa, sillä joukkuemäärät Savo-Karjalassa eivät mahdollista sitä, että tietty määrä joukkueita pelaisi pelejään ylialueellisissa sarjoissa. On myös todettu, että P13- ja P14-ikäluokissa ylialueellisten sarjojen pelaaminen on kuormittavaa niin henkisesti kuin taloudellisestikin, toteaa Savo-Karjalan sarjavastaava Timo Kankkunen.

Alueella toivotaan, että Kajaanin ja Savonlinnan joukkueita pelaa jatkossakin Savo-Karjalan alueen sarjoissa, etenkin kun ylialueellista toimintaa Kaakkois-Suomen kanssa lopputapahtumat pois lukien ei ole.

– On hienoa nähdä, miten nopeasti Savo-Karjalassa on lähdetty hyödyntämään alueellista asiantuntijaryhmää ja ryhmän avulla löydetty seurojen kanssa konsensus toiminnan kehittämiseksi, toteaa huippu-urheilujohtaja Jarkko Rantala.

– On äärimmäisen tärkeää lajin hyvinvoinnille, että alueilla arjessa kiinni olevat ihmiset yhdessä miettivät kehitystoimia alueille. Olen erittäin innostunut, kun Savo-Karjalassa on uskallettu lähteä pelaamaan aikaisempaa pidempää 3 vs. 3 ja 4 vs. 4 -pelejä. Jääkiekko on tehnyt laajan tutkimuksen pienpelien hyödyistä, jotka uskon täysin sopivan myös meidän lajiimme.

– Ajatuksena on kaudella 2022–2023 pelata lopputapahtumia mahdollisesti kaksipäiväisinä tapahtumina nykyisten yhden päivän tapahtumien sijaan, jos joukkuemäärät tämän mahdollistavat kertoo sarjavastaava Kankkunen.

– Alueloppuhuipentumien formaatista ei ole vielä tarkemmin sovittu. Tavoite on saada julkaistua lopputapahtumien päivämäärät ja mahdollisesti myös pelipaikat heti syksyllä sarjojen alkaessa.

Lue myös: Alueelliset asiantuntijaverkostot aloittavat – mistä on kyse?

Muutokset kaudelle 2022–2023
(linjattu Savo-Karjalan sarjatoiminnan kehittämispalaverissa 12.4.)

Pojat
P14- ja P13-ikäluokat
yhdistetään yhdeksi ”ikäluokaksi” ja pelataan kaudella 2022–2023 yhdistettynä (P14/P13) sarjana seuraavasti.

Kilpasarja: pelimuoto on 5 vs. 5.
• Sarjassa sarjataulukko

Haastajasarja: pelimuoto on 4 vs. 4.
• Sarjassa sarjataulukko

Alueloppuhuipentumiin (tai aluelopputurnauksiin) osallistuminen vapaaehtoista ja kaikki halukkaat pääsevät mukaan.

P12-sarja pelataan kaudella 2022–2023 seuraavasti
Pelimuoto: 4 vs. 4 ja peliaika 3x15min.
• Sarjassa ei sarjataulukoita, eikä saman seuran keskinäisiä otteluita.

Alueloppuhuipentumiin (tai aluelopputurnauksiin) osallistuminen vapaaehtoista ja kaikki halukkaat pääsevät mukaan.

P11-sarja pelataan kaudella 2022–2023 seuraavasti
Pelimuoto: 4 vs. 4 ja peliaika 2x15min.
• Sarjassa käytössä maalinpienennyselementit
• Sarjassa ei sarjataulukoita, eikä saman seuran keskinäisiä otteluita.

Alueloppuhuipentumiin (tai aluelopputurnauksiin) osallistuminen vapaaehtoista ja kaikki halukkaat pääsevät mukaan.

P10-sarja pelataan kaudella 2022–2023 seuraavasti
Pelimuoto: 3 vs. 3 ja peliaika 2x15min.
• Sarjassa käytössä maalinpienennyselementit
• Sarjassa ei sarjataulukoita, eikä saman seuran keskinäisiä otteluita.

P9-sarja pelataan kaudella 2022–2023 seuraavasti
Pelimuoto: 3 vs. 3 ja peliaika 2x15min.
• Sarjassa käytössä maalinpienennyselementit
• Sarjassa ei sarjataulukoita, eikä saman seuran keskinäisiä otteluita.

P8-sarja pelataan kaudella 2022–2023 seuraavasti
Pelimuoto: 3 vs. 3 ja peliaika 1x15min.
• Sarjassa käytössä maalinpienennyselementit
• Sarjassa ei sarjataulukoita, eikä saman seuran keskinäisiä otteluita

Tytöt
T14-sarja
pelataan kaudella 2022–2023 seuraavasti
Pelimuoto: 4 vs. 4 ja peliaika 3x15min.
Alueloppuhuipentumiin (tai aluelopputurnauksiin) osallistuminen vapaaehtoista ja kaikki halukkaat pääsevät mukaan.

T12-sarja pelataan kaudella 2022–2023 seuraavasti
Pelimuoto: 4 vs. 4 ja peliaika 2x15min.
• Sarjassa käytössä maalinpienennyselementit
• Sarjassa ei sarjataulukoita, eikä saman seuran keskinäisiä otteluita

Alueloppuhuipentumiin (tai aluelopputurnauksiin) osallistuminen vapaaehtoista ja kaikki halukkaat pääsevät mukaan.

T10-sarja pelataan kaudella 2022–2023 seuraavasti
Pelimuoto: 3 vs. 3 ja peliaika 1x15min.
• Sarjassa käytössä maalinpienennyselementit
• Sarjassa ei sarjataulukoita, eikä saman seuran keskinäisiä otteluita

Kuvituskuva: Esa Jokinen

Jaa artikkeli