Salibandyn Tuki -säätiön 2. vaiheen avustukset päätetty - seuroille tukea 76 900 euron edestä

Salibandyn Tuki -säätiön hallitus on päättänyt 2. vaiheen avustuksista salibandyseuroille.

Säätiön hallitus päätti jakaa avustuksia 59 seuralle yhteensä 76 900 euroa. Kakkosvaiheen avustuskäsittelyssä jaettiin seuratoiminnan elinvoimaisuuden turvaamiseen (kohta a) 46 seuralle 60 800 euroa ja yhdenvertaisten harrastusmahdollisuuksien tukemiseen (kohta b) 13 seuralle 16 100 euroa.

Huhtikuussa 1. vaiheessa avustuksia myönnettiin 37 seuralle kaikkiaan 77 500 euroa. Toukokuussa säätiö julisti avoimeksi 2. vaiheen haun, jossa huomioitiin myös 1. vaiheen haussa toimitetut hakemukset.

– On hienoa, että Salibandyn Tuki -säätiö on voinut omalta osaltaan olla tukemassa seuroja tämän kaikkia kovasti koettelevan pandemian kriisivaiheen yli kohti parempaa huomista. Huhti- ja toukokuun avustusjaossa säätiö on jakanut yhteensä 154 400 euroa suoraan seurojen toimintaan. Erityisesti tällaisen kriisin kourissa voi olla tyytyväinen, että Salibandyliitto on aikanaan ollut kaukaa viisas ja perustanut lahjoituksellaan säätiön ja mahdollistanut tällaisen seuratoiminnan tukemisen, iloitsee säätiön puheenjohtaja Marjo Liljelund.

Seuratoiminnan elinvoimaisuuden turvaamisen (kohta a) kategoriassa seurat luokiteltiin neljään kategoriaan seuraavilla kriteereillä:
1. Seuran kokopäiväisten toimihenkilöiden lukumäärä (kategoriat 1-4)
2. Seuran palkkakustannusten %-osuus seuran kokonaiskuluista (kategoriat 1-4)
3. Seuran hallikustannusten %-osuus kokonaiskuluista (kategoriat 1-4)
4. Koronapandemian aiheuttamien arvioitujen tulonmenetysten %-osuus kokonaistuloista (kategoriat 1-4)
5. Arvio seuran tilanteesta ja analyysi taserakenteesta

Hallitus päätti jakaa avustuksia kategorioiden 1-4 osalta seuraavasti:

  1. 2 400 euroa
  2. 1 400 euroa
  3. 700 euroa
  4. 0 euroa

Yhdenvertaisten harrastusmahdollisuuksien tukemisen (kohta b) kategoriassa seurat luokiteltiin kahteen kategoriaan seuraavasti:
1. Seuralla on luotu vähävaraisten tukijärjestelmä
2. Seuralla ei ole luotua tukijärjestelmää

Hallitus päätti jakaa avustuksia kategorioiden 1-2 osalta seuraavasti:

  1. 1 700 euroa
  2. 800 euroa

Avustukset maksetaan seuroille kesäkuun puoliväliin mennessä.

Päätös avustuksista seuroittain:

Uutinen myös tukisäätiön sivuilla täällä.

Jaa artikkeli