Liiton kokous lähestyy – ehdolle asettaminen päättyy torstaina 29.10.

Kolmen vuoden välein pidettävä Salibandyliiton varsinainen kokous pidetään lauantaina 28. marraskuuta Helsingissä.

Liiton kokous valitsee toimintasääntöjen 16 §:n mukaisesti asetettujen ehdokkaiden joukosta hallituksen puheenjohtajan ja hallituksen muut jäsenet seuraavaksi kolmeksi tilikaudeksi (2021-2023).

Ehdolle asettaminen sulkeutuu torstaina 29.10.

Liiton äänioikeutettu jäsen eli seura voi asettaa ehdokkaan hallituksen puheenjohtajaksi sekä hallituksen jäseneksi. Ehdokkaan asettaminen tapahtuu ilmoittamalla ehdokkaasta kirjallisesti hallitukselle viimeistään 30 päivää ennen liiton kokousta.

Muilla kuin äänioikeutetuilla jäsenillä ei ole oikeutta asettaa ehdokkaita liiton hallituksen jäseneksi tai hallituksen puheenjohtajaksi. Ehdolle asettaminen umpeutuu torstaina 29.10. Esityksiä ottaa vastaan liiton kokousta koordinoiva Tea Naskali. Katso yhteystiedot lopusta.

Lista ehdolle asetetuista henkilöistä julkaistaan perjantaina 30.10. Kandidaatit esitellään tarkemmin marraskuun kuluessa.

Jäsenten vireille panemat asiat 29.10. mennessä

Asioista, joita liiton jäsenet haluavat liiton kokouksen käsittelevän, on tehtävä hallitukselle kirjallinen esitys viimeistään kolmekymmentä (30) vuorokautta ennen kokousta eli 29.10. mennessä.

Kokouskutsu matkaan perjantaina 30.10.

Kokouskutsut esityslistoineen liiton kokoukseen tulee toimittaa viimeistään kaksikymmentäyksi (21) vuorokautta ennen kokousta. Kokouskutsusta ilmenee myös kokoukseen ilmoittautumisen takaraja. Kokouskutsu seurojen yhteyshenkilöille lähetetään perjantaina 30.10. sähköisenä.

Ilmoittautuminen liiton kokoukseen jo käynnissä

Liiton kokoukseen voi jo ilmoittautua Suomisportissa täällä.

Vain Suomisportin lajijaoston pääkäyttäjä voi ilmoittaa kyseisen seuran liiton kokoukseen. Mikäli seuran äänioikeutta valtakirjalla käyttävä henkilö on tiedossa, hänen nimensä voi lisätä lisätietokenttään. Ennakkotieto paikalle saapuvista henkilöistä nopeuttaa äänioikeuden ja valtakirjan tarkistamista kokouspaikalla.

Ilmoitukset ehdolle asettumisesta ja jäsenten vireille panemista asioista tulee toimittaa viimeistään 29.10. mennessä sähköpostilla Salibandyliiton koordinaattori Tea Naskalille.

Tea Naskali
Liittokoordinaattori
Päätöksenteon koordinointi, hallituksen kokousten sihteeri, huomionosoitukset, vapaakortit, liiton kokoukset ja henkilöstöasiat. Työsuojeluvaltuutettu.

Liiton varsinainen kokous

Ajankohta: Lauantai 28.11.2020 klo 13:00 ->
Kokouspaikka: Helsinki / Original Sokos Hotel Presidentti
Osoite: Eteläinen Rautatiekatu 4, 00100 Helsinki

Lue myös:
Toimintasäännöt: 8§ Äänikoikeus
Toimintasäännöt: 9§ Liiton kokous

Arkistokuva: Juha Käenmäki (liiton kokous 2017)

Jaa artikkeli