Arttu Arffman aloittanut OFBC:n junioripäällikkönä

OFBC on palkannut seuran junioripäälliköksi vahvan lajitaustan omaavan Arttu Arffmanin.

Arffmanilla, 32, on kokemusta aikuisten SM-sarjoista pelaajana miesten sekä päävalmentajana naisten puolelta.

Lisäksi hän on valmentanut useammalla paikkakunnalla niin aikuisia kuin junioreitakin, joten näkemystä salibandyn erilaisista toimintatavoista on kertynyt matkan varrelta paljon.

– Haimme henkilöä jolla olisi tietotaitoa lajin huipulta, mitä menestyminen lajissamme vaatii, lisäksi haimme motivoitunutta ja eteenpäin menevää tyyppiä, nyt löysimme juuri sellaisen”, iloitsee OFBC:n toiminnanjohtaja Henri Dufva.

Junioripäällikön työ suuntautuu seuran kerho- ja juniorijoukkueiden toiminnan linjaamiseen sekä joukkueiden valmentajien osaamisen kehittämiseen ja heidän tukena oloon.

– Haluan olla auttamassa valmentajia kehittämään itseään valmentajina ja sitä kautta viemään eteenpäin joukkueidensa pelaajia, yhteistyön kautta saamme pelaajille erinomaiset mahdollisuudet kehittyä pitkälle OFBC:ssa”, kertoo Arttu Arffman suunnitelmista uuteen työhön.

OFBC:n tiedotteesta.

Jaa artikkeli