U17-tytöt kansainvälisten pelien makuun huhtikuussa – tässä Eerikkilän-tapahtumaan valitut

Suomen 23 pelaajan vahvuinen alle 17-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue Eerikkilässä 22.–24.4. pelattavaan Floorball Future Stars -turnaukseen on valittu. Suomi kohtaa kahdesti Sveitsin U17- ja Saksan U19-maajoukkueen.

Edessä on vasta historian kolmas maaottelutapahtuma nuorimmalle maajoukkueikäluokalle tyttöjen puolella. Vuonna 2018 helmikuussa U16 (2002-ikäluokka) kohtasi Latvian U19-naiset kahdesti Tampereella ja 2019 toukokuussa Suomi vieraili puolestaan Latviassa 2003-ikäluokalla ja kohtasi tuolloinkin pari vuotta vanhemmat latvialaiset kolmessa maaottelussa. Keväällä 2021 Suomen U16-maajoukkuetoiminta muutettiin U17-toiminnaksi.

Nyt tulikasteensa saavat 2005 syntyneet, joita on tarkkailtu päävalmentaja Hannu Santasen mukaan poikkeuksellisen pitkällä, jopa puolentoista vuoden aikavälillä.

– Ensimmäinen tapahtuma 2005-ikäluokalle oli jo 2020 syyskuussa, kun meillä oli silloin vielä alle 16-vuotiaiden maajoukkue. Vuosi sitten tuli maajoukkueen ikäluokkamuutos eli sama ikäluokka jatkaa nyt U17-toiminnassa. Pelaajia on nähty niin seurajoukkueissa ja MAAJOUKKUETIE-tapahtumissa. Ensimmäinen U17-leiri oli vuorossa 2021 syyskuussa, jonne valittiin noin 30 pelaajaa. Sen jälkeen pelaajatarkkailua on tehty valmennustiimin toimesta kiitettävästi myös ottelustriimien kautta.

– Avoimin silmin on katsottu pelaajia, joten rohkenisin sanoa, että potentiaalisia maajoukkuepelaajia on nähty riittävästi ja löydetty mielestämme oikeat pelaajat joukkueeseen. Pelaavuus, pallon kanssa tekeminen ja ymmärrys mitä pelissä tapahtuu ovat ne isoimmat valintakriteerit. Paljon jäi hyviä pelaajia ulkopuolelle ja viimeisistä valinnoista keskustelimme hyvinkin paljon, päävalmentaja taustoittaa.

U17-tytöille on tiedossa tiivis viiden päivän rutistus, josta kolmeen viimeiseen sisältyy neljä maaottelua. Tapahtuma alkaa leiriosuudella 20.–21.4.

– Neljä harjoitusta on luvassa keskiviikko-torstai-akselille ja lisäksi ohjelmassa on myös muuta yhteistä tekemistä, ettei leiri olisi pelkkää salibandya. Talven aikana olemme pitäneet pelaajien kanssa myös psyykkiseen valmennukseen liittyviä etäpalavereja, niin tätä jatketaan nyt luennoin ja ryhmätöiden kautta.

– Haluan vielä nostaa esiin, että vaikka peli on tärkeää, niin sitä on myös arjen hallinnan merkityksen korostaminen. Pelaajat ovat ns. nivelvaiheessa, kun monet ovat aloittaneet 2. asteen koulutuksessa. Jotta voi pelata hyvin, pitää kokonaisuuden olla kunnossa. Näihin asioihin olemme tarjonneet tukea ja apua, jos sellaiseen on ollut tarvetta. Näitäkin kontakteja on ollut pelaajiin.

Entä sitten turnaus, miten siihen Suomen joukkue lähtee?
– Jännitystä saattaa olla ilmassa, kun yhtä pelaajaa (Miisa Turunen) lukuun ottamatta edessä ovat ensimmäiset maaottelut. Tämän vuoksi näen valmennuksen isoimpana asiana luoda joukkueeseen sellainen ilmapiiri, jossa jokainen uskaltaa olla oma itsensä ja pelata vapautuneesti omilla vahvuuksillaan.  Taitoa ryhmässä on järjetön määrä. Pelillisesti haluamme olla aktiivisia ja hallita pelivälinettä, sen isommin pelitavallisiin asioihin menemättä.

Elämä jatkuu huhtikuun turnauksen jälkeenkin 2005-ikäluokalla. Päävalmentaja kannustaa vielä loppuun niitä, jotka eivät tällä kertaa mahtuneet maajoukkueeseen.

– Tämän ikäluokan junioriputken kliimaksi on 2024 U19 MM-kisat Lahdessa. Sinne on vielä yli kaksi vuotta aikaa ja kaikki kortit avoinna. Sitä ennen on luvassa lukuisia tapahtumia ja näytönpaikkoja.

Kaikki turnauksen ottelut lähetetään Salibandyliiton YouTube-kanavalla. Tapahtumassa pelaavat myös U17-pojat oman turnauksensa.

Lue myös:  Nuorten kansainvälinen maajoukkueturnaus huhtikuussa Eerikkilässä – kaikki 12 ottelua suorana Salibandyliiton YouTube-kanavalla

Suomen U17-maajoukkue

Maalivahditnykyinen seurakasvattajaseura
Holm Wilma2006TPSSalBa
Vantos Sara2006EräViikingitLight Iron
Kenttäpelaajat
Collin Silja2006EräViikingitVihdin Salisudet
Eloluoto Aino2006SBS WirmoSBS Masku
Eloranta Iida2006SteelersSteelers
Forss Siiri2006EräViikingitEsport Oilers
Hento Oona2006EräViikingitEräViikingit
Kangas Beatrice2006PSSPSS
Karvonen Nella2006FB FactorTuupovaaran Urheilijat
Kemiläinen Sonja2006FBC LoistoSBS Lieto
Kotamäki Minttu2006ClassicClassic
Kuokkanen Anniina2006Northern StarsGrIFK
Latva-Valkama Anni2006PSSPSS
Lehikoinen Taia2006BlackbirdsJärvenpään Panthers
Luostarinen Saana2006SaiPaNST
Mäkelä Ilona2006LoSBLoSB
Märkälä Veera2006ClassicClassic
Palken Emma2006SBS WirmoSBS Masku
Pyy Olivia2006EräViikingitTapanilan Erä
Rontti Sofia2006SSRAKuusamon Pallo-Karhut
Sinkko Iida2006ÅIFTikkurilan Tiikerit
Viuhko Tuuli2006SaiPaNST
Korhonen Lassepäävalmentaja
Kivinen Jounivalmentaja
Ulmanen Katjavalmentaja
Lindgren Villemv-valmentaja
Kettunen Alisahuoltaja
Tahkio Anna-Leenahuoltaja
Santanen Hannujoukkueenjohtaja

Floorball Future Stars 22.-24.4.2022
Eerikkilän urheiluopisto
Naiset: Suomi U17, Sveitsi U17, Saksa U19
Miehet: Suomi U17 (K), Suomi U17 (T), Sveitsi U17, Saksa U19

Ohjelma
Pe 22.4.
10.00 FIN WU17 – SUI WU17
12.00 FIN MU17 (T) – GER MU19
15.00 GER WU19 – SUI WU17
17.45 GER MU19 – SUI MU17
20.15 FIN WU17 – GER WU19

La 23.4.
12.00 SUI WU17 – GER WU19
14.00 FIN MU17 (K) – GER MU19
16.30 GER WU19 – FIN WU17
18.30 SUI MU17 – FIN MU17 (T)

Su 24.4.
8.30 SUI WU17 – FIN WU17
10.00 FIN MU17 (K) – SUI MU17
14.00 FIN MU17 (T) – FIN MU17 (K)

Jaa artikkeli