Pelipasseihin ja Sporttiturva-vakuutukseen alennetut hinnat kevätkaudelle 2022

Salibandyliiton hallitus on päättänyt alentaa kevätkaudelle (1.1.-31.7.2022) pelaajien pelipassien hintoja. Hinnan alennus on pelipassista riippuen 17 ja 78 % välillä. Myös OP Vakuutus tarjoaa Sporttiturva-vakuutuksen alennetuin hinnoin samoihin pelipassiluokkiin ajalle 1.1.-31.7.2022. Sporttiturvan hinnan muutos on 17 ja 44% välillä. Kyseessä on kertapäätös, jolla halutaan edistää paluuta salibandyn pariin koronan jälkeen.

Hinnanmuutos ei koske pääsarja-, erotuomari-, valmentaja-, toimihenkilö- tai ryhmäpelipasseja.

 

Pelipassin ja vakuutuksen hinnan alentamiseen lähdettiin seurojen aloitteesta

Seuroilta tullut aloite pelipassin ja vakuutuksen hintojen tiputtamisesta tuli käsiteltäväksi Salibandyliitolle loppuvuodesta. Ajatuksena oli, että halvemmalla pelipassilla ja vakuutuksella pelaajia saadaan liittymään mukaan vielä kesken kauden.

 Sporttiturva 1.1.-31.7.Sporttiturva koko kausiAlennus %Pelipassin hinta 1.1.-31.7.Pelipassin hinta koko kausiAlennus %
Aikuisten pelipassi14619425244141
Nuorten pelipassi649835244141
Lasten pelipassi142544244141
Seniorisarjan pelipassi607014162741
Erotuomarin pelipassi2525027270
Valmentajan pelipassi2525027270
Toimihenkilön pelipassi99010100
Säbämestarisarjan pelipassi561752378
Aikuisten harrastepelipassi56175617
Junioreiden harrastepelipassi56175617
Aikuisten ryhmäpelipassi280280045450
Junioreiden ryhmäpelipassi5050060600

Harrastepelipassit – Kympillä mukaan!

Säbäkuun toimenpiteiden tukena säbämestarisarjan pelipassi, aikuisten harrastepelipassi ja junioreiden harrastepelipassi on vakuutuksen kanssa yhteensä 10€ (5€ pelipassi ja 5€ Sporttiturva-vakuutus). Harrastepelipassien hinnan tiputtaminen mahdollistaa pop-up pelaamisen seurojen ja kuntien kanssa, alueelliset harrastesarjat aikuisille ja lapsille nykyistä halvemmalla.

– On mielenkiintoista nähdä, miten alennetut hinnat vaikuttavat. Toivotaan, että alennukset omalta osaltaan madaltavat kynnystä tulla salibandyn pariin kevätkaudeksi. Viimeistään kesällä teemme arvion, miten kokeilu onnistui etenkin numeroiden valossa, seura- ja harrastustoiminnan johtaja Mervi Kilpikoski pohtii.

Jaa artikkeli