Joukkue

Viimeksi päivitetty 5.11.2019 13:27

Naisten maajoukkue

Naisten 12. MM-kisat
Neuchâtel, Sveitsi 7.-15.12.2019

Suomen ottelut lohkovaiheessa (Suomen aikaa)
Lauantai 7.12. 13:00 Suomi - Puola
Sunnuntai 8.12. 14:30 Suomi - Sveitsi
Maanantai 9.12. 19:00 Saksa - Suomi

MM2019-kisojen lohkojako
A-lohko: Puola, Saksa, Suomi, Sveitsi
B-lohko: Latvia, Ruotsi, Slovakia, Tshekki
C-lohko: Japani, Norja, Tanska, Viro
D-lohko: Australia, Singapore, Thaimaa, Yhdysvallat

# Maalivahdit   ikä seura o m s yht. MM-kisat
35 Tiltu Siltanen 30 SB-Pro 31 0 0 0 1
88 Krista Nieminen 32 UH BEO (SUI) 16 0 0 0 0
                   
  Puolustajat                
6 Sanni Nieminen 28 Classic 48 17 10 27 2
11 Laura Manninen 26 Pixbo Wallenstam IBK (SWE) 70 13 18 31 2
12 Mia Karjalainen 31 Pixbo Wallenstam IBK (SWE) 104 22 28 50 4
16 Trine Sällström 21 EräViikingit 24 6 5 11 0
20 Mia Vallenius 22 Koovee 21 7 6 13 0
32 Inka Lampinen 29 PSS 14 1 2 3 0
80 My Kippilä 23 KAIS Mora IF (SWE) 54 14 54 68 2
                   
  Hyökkääjät                
3 Sara Piispa 23 UH BEO (SUI) 14 9 6 15 0
10 Suvi Hämäläinen 16 Pirkkalan Pirkat 5 1 2 3 0
13 Meri-Helmi Höynälä 18 SB-Pro 5 0 0 0 0
18 Johanna Homi 24 Koovee 5 1 0 1 0
21 Ella Sundström 21 PSS 6 6 4 10 0
25 Alisa Pöllänen 25 Classic 31 21 7 28 2
27 Oona Kauppi 22 IKSU (SWE) 26 33 18 51 1
28 Veera Kauppi 22 IKSU (SWE) 46 63 35 98 2
87 Milja-Maria Saarikoski 20 EräViikingit 9 3 3 6 0
89 Jenna Saario 21 KAIS Mora IF (SWE) 32 18 18 36 1
96 Sofia Leino 22 TPS 12 7 4 11 0
                   
  Lasse Kurronen   päävalmentaja          
  Markus Huhtimo   valmentaja          
  Juho Meuronen   valmentaja          
  Aki Vilander   valmentaja          
  Niko Iivonen   fysioterapeutti          
  Jouni Hämäläinen   hieroja          
  Heidi Kurronen   hieroja          
  Tiia Ukkonen   team manager          

Puolivälierät
Torstai 12.12.
17:00 A1 - voittaja PO4
20:00 A2* - voittaja PO2

Perjantai 13.12.
17:00 B2 - voittaja PO1
20:00 B1*** - voittaja PO3

Välierät
Lauantai 14.12.
15:30 välierä 1
18:45 välierä 2**

Mitalipelit ja sijoitusottelut
Sunnuntai 15.12.
11:00 sijat 7-8
11:30 sijat 5-6
14:30 MM-pronssiottelu
17:30 MM-loppuottelu

* Sveitsin ottelu, mikäli jatkossa
** Sveitsin ottelu, mikäli jatkossa
*** Ruotsin ottelu, mikäli jatkossa

Naisten MM2019-joukkue

CraftEerikkiläLIDLOsuuspankkiSuveraSubwayTeho sportTupla+UnihocVeikkausVW-HyötyautotBiokia
Fais est. 1993TalgrafStadium

Käytämme sivustollamme evästeitä ja muita vastaavia tekniikoita. Tallennettavista tiedoista voit lukea tietosuojaselosteesta.