Tiikerit debytoi Salibandyliigassa tutulla ryhmällä

Ensi kertaa Salibandyliigaan noussut Tiikerit luottaa omaan tuttuun ryhmäänsä täydennettynä muutamalla nuorella lahjakkuudella.

Vantaalainen Tikkurilan Tiikerit lähtee historialliseen ensimmäiseen kauteensa Salibandyliigassa tutulla joukkueella. Suuri osa pelaajista on aloittanut salibandyharrastuksen Tiikerikerhossa tai liittynyt mukaan juniori-iässä. Alkavan kauden rosterissa on seitsemän seuran ulkopuolelta siirtyvää pelaajaa.

Päävalmentaja Miro Mäkelä oli mukana jo viime kaudella ja tuntee valmennuspäällikkönä seuran juniorit hyvin. Paolo Keinänen on ollut edustuksen mukana kaksi kautta toimien maalivahtina ja valmentajana. Valmennustiimin kolmas jäsen Marko Paju toimi viime kaudella Tiikerien A-poikien SM-sarjajoukkueen vastuuvalmentajana. Paju muistetaan pitkältä valmennusuraltaan liigaluotsina ja naisten maajoukkueen päävalmentajana.

– Joukkueen kasaaminen aloitettiin heti divari-voiton jälkeen. Kiinnostuneita pelaajia oli suhtteellisen paljon ja omat viime kauden kärkipelaajat olivat kaikki sitoutuneita sekä motivoituneita jatkamaan pelaamista Salibandyliigassa ja nimenomaan Tiikereissä, päävalmentaja Miro Mäkelä kertoo.
– Joukkue on harjoitellut laadukkaasti huhtikuun lopusta saakka ja nyt edessä on lyhyt omatoimijakso jonka jälkeen yhteisiä harjoituksia jatketaan taas heinäkuussa. Jalkeilla on nuori ja äärimmäisen näytönhaluinen ryhmä, joka on sitoutunut yhdessä asetettuihin tavoitteisiin.

Tiikerien sivuille

Tikkurilan Tiikerit 2019-2020:

Maalivahdit:

Emil Backberg (Tiikerit A)
Nemo Sipilä (Oilers)
Mikko Sjöholm

Kenttäpelaajat:

Karri Budde (Tiikerit 2)
Timo Hinttaniemi
Eemeli Horttanainen (Tiikerit A)
Miika Iskanius
Timi Kauneela (Tiikerit A)
Teemu Kemppainen (Jokerit)
Joel Keskinen
Mattias Kokljuschkin
Niklas Kuisma
Valtteri Laine
Yannick Lindroos (Oilers)
Leevi Loippo
Joni Lomakin
Joakim Lund
Arttu Mäkelä (M-Team)
Tomi Palin
Christian Remes (Oilers)
Toni Rintala (Oilers)
Juuso Salo
Kevin Starck
Robert Tarkkanen (Oilers)
Miika Tervonen
Leo Tikka (Tiikerit A)
Mikko Ylikojola (Tiikerit A)

Päävalmentaja: Miro Mäkelä.
Valmentajat: Paolo Keinänen ja Marko Paju.
Fysiikkavalmentaja: Matti Tynjä.
Joukkueenjohtaja: Jari Mäkelä.
Fysioterapeutti: Mika Laakkonen.
Huolto: Petri Budde, Jorma Kauneela, Pentti Salo.

Kuva kevään voitokkaasta liigakarsinnasta: Juhani Järvenpää

Jaa artikkeli