Tähtiseurapäivät ja verkostotapaaminen lokakuussa - kaikille seuroille avoimet!

Suomen Olympiakomitean Tähtiseurapäivät järjestetään 8.-9.10. Helsingissä. Tapahtuma saattaa yhteen seurojen johtoa ja valmennusvastaavia auttaen heitä verkostoitumaan sekä menestymään myös tulevaisuudessa. 

Tapahtuma on suunnattu eri lajien Tähtiseuroille, mutta myös muiden seurojen edustajat ovat tervetulleita kehittämään toimintaa, paneutumaan ajankohtaisiin teemoihin ja verkostoitumaan. Salibandyliiton vuosittainen verkostotapaaminen järjestetään Tähtiseurapäivien yhteydessä.

Alustava ohjelma:

Lauantai 8.10.

klo 9.30 Ilmoittautuminen avautuu
klo 10.00 Lajipalavereita (kts. erillisestä aikataulusta milloin oman lajisi palaveri alkaa)
klo 13.00 Lounas – yhteistyökumppaneiden esittelypisteet auki 

klo 14 Yhteinen seminaari

Seminaarin avaus​ – Jan Vapaavuori ja Taina Susiluoto, Olympiakomitea

Huomisen haasteista et selviä eilisen resepteillä – Ilkka Halava, tulevaisuustutkija

Seurapaneeli – Turvallinen seuratoiminta

Eevaleena Ylimäki puheenjohtaja OVOS, Petri Harainen toiminnanjohtaja FC Honka, Shawn Huff koripalloilija,Antti Pennanen jääkiekkovalmentaja ja Kaari Mattila pääsihteeri Ihmisoikeusliitto. Paneelin juontajat Elina Laine ja Mika Noronen

klo 16 Tähtitapaamiset ja kahvitauko . Treffaa henkilö, jonka kanssa voit keskustella sinua kiinnostavasta aiheesta! Käytössä Tavata-verkostoitumispalvelu. Yhteistyökumppaneiden esittelypisteet auki.  

klo 17.15 Yhteinen pääseminaari jatkuu​

Miten rakennetaan seuralle hyvä brändi? Petteri Kilpinen ​ –  brändistrategi, markkinoinnin ja viestinnän amattilainen, yritysvalmentaja  kirjailija ja hallitusammattilainen.

Esimerkkejä hyvin brändätystä seuroista

klo 18.15  Majoittuminen

klo 20.00  Iltajuhla

lllallinen, liikuntaesitys, Tähtiseurojen palkitsemiset &  Stand up esitys Mikko Vaismaa

Sunnuntai 9.10.

klo 9.00 Rinnakkaissessiot

Sunnuntaina kello 9-12 on tarjolla rinnakkaisohjelmaa  eri teemoilla. Voit valita vapaasti oman mielenkiintosi mukaan mihin n. 30 minuutin sessioihin osallistut!

Tässä teemoja:

  • Onko lasten ja nuorten urheilu liian totista – Urheilupsykologi Tiina Röning
  • Lasten ja nuorten seurojen kohtaaminen ideoita seuroista seuroille
  • Urheiluseurat ikääntyvien liikunnan tuottajina – Saila Hänninen, Ikäinstituutti 
  • Aikuisliikunnan seurojen kohtaaminen ideoita seuroista seuroille. 
  • Tähtiseura-ohjelma huippu-urheiluseurojen toiminnan kehittäjänä – Jaana Tulla ja Jani Tanskanen, Olympiakomitea
  • Seura huippu-urheilijan takana – Matti Heikkinen, Olympiakomitea  
  • Suomisport nyt – miten markkinoida seuraasi Suomisportin avulla – Carita Riutta, Olympiakomitea
  • Sosiaalinen media seuran markkinoinnin apuna 
  • Työkaluja vastuullisuuden edistämiseen seurassa – Elina Laine, Olympiakomitea
  • Seuran jäsenyys vai asiakkuus – mitä se oikeasti on? – Rainer Anttila, Olympiakomitea

klo 12.00 Kevyt lounas ja kotiinlähtö

Ohjelma löytyy täältä.

Salibandyliitto kustantaa jäsenseuroilleen osallistumisen seuraavasti:

TÄHTISEURAT: Tähtiseuroille kustannamme osallistumisen, majoituksen (2hh) Scandic Grand Marinan kiintiöhinnan mukaan, sekä matkat julkisen kulkuvälineen mukaisesti kahdelle seuraedustajalle. Ilmoithan majoitustarpeenne 31.8. mennessä elina.anttonen@salibandy.fi.

EI-TÄHTISEURAT: Muille seuroille kustannamme osallistumismaksun early bird-hinnalla (130 eur per hlö) kahdelle seuraedustajalle. Matkat ja majoitukset ovat seuralle omakustanteiset. Majoituksen voi varata Scandic Grand Marina –hotellista kiintiöhintaan: 1hh: 108 €/yö ja 2hh: 118 €/yö. Varauksen voi itse tehdä Scandicin nettisivujen kautta varauskoodilla BSUO071022 tai suoraan tästä linkistä Kiintiö on voimassa majoitukselle, joka ajoittuu 8-9.10. väliselle ajalle. Myös muutama kiintiöhintainen huone on varattavissa koodilla 7-8.10. väliseksi yöksi.

Lisätietoja Tähtiseurapäivästä Olympiakomitean nettisivuilta.

Elina Anttonen
Kehityspäällikkö, seuratoiminta
Seuratoiminnan johtamisen tuki ja kehittäminen, suora seuratuki, Tähtiseuratoiminnan johtaminen ja kehittäminen, kouluyhteistyö.

Jaa artikkeli