Suomisport.fi avataan salibandyn käyttäjille elokuussa

Suomisportin käyttöönoton valmistelut ovat käynnissä kesä- ja heinäkuussa. Palvelu aukeaa 1. elokuuta.

Salibandyliittoa ja sen jäsenseuroja vuosia palvellut Sporttirekisteri poistuu käytöstä vuoden 2017 aikana ja salibandy siirtyy käyttämään uutta urheilujärjestöjen yhteistä Suomisport.fi–digipalvelua mm. lisenssiostoihin ja tapahtumailmoittautumisiin.

Kauden 2016-2017 tiedot siirretään kesä- ja heinäkuun aikana Sporttirekisteristä Suomisporttiin, ja Suomisport.fi avataan salibandyn pelaajille ja seuroille uuden lisenssikauden alkaessa 1.8.2017.

Suomisport–palvelun toteuttaa Olympiakomitea ja sen jäsenjärjestöt sekä kehittäjäkumppanit Vincit  ja Maksuturva.

Lisenssin osto uudistuu

Suomisport.fi -palvelun käyttö alkaa lisenssien myynnillä. Palveluun rekisteröidytään ja sen jälkeenkin kirjaudutaan kertakäyttösalasanalla, jonka järjestelmä lähettää liikkujan puhelimeen (tai sähköpostiin). Maksutapoina ovat kaikki Maksuturvan maksutavat eli pankit ja luottokortit.

Palveluun rekisteröityminen ei edellytä ostoja ja siksi nuoren pelaajan vanhempi voi rekisteröityä Suomisportiin omilla tiedoillaan/omalla tunnuksella ja sen jälkeen liittää tunnukseensa lapsen/lapsia, jo(i)lle hankkii lisenssin ja vakuutuksen lapsen omilla tiedoilla. Lisenssin maksaneet saavat Suomisportista kännykkäapplikaation, josta näkee aina rekisteriin tallentuneet ajantasaiset omat tiedot ja jolla voi myös tarvittaessa todistaa maksetun lisenssin.

Lisenssien osto nipuissa seurakäyttäjille

Suomisportissa on huomioitu myös seurojen käyttämä ”nippulisenssi” -toiminnallisuus. Se on käytännössä toteutettu verkkokaupoista tuttuna ostoskoritoiminnallisuutena. Seurakäyttäjä voi koota urheilijat nippuihin ja siirtää niput ostoskoriin odottamaan seuran pankkitunnuksilla maksamista.

Vastaava toiminnallisuus tulee käyttöön myös tapahtumailmoittautumisissa. Seura pystyy itse luomaan lisää oman seuran käyttäjätunnuksia, jolloin seuran kaikki keskeiset toimijat voivat hoitaa talousasioita, esim. tilitoimiston toimihenkilö pystyy maksamaan ostoskorissa olevat niput.

Etenkin seurakäyttäjiä koskevat tarkemmat toimintaohjeet uuteen järjestelmään siirtymisestä toimitetaan heinä-elokuun vaihteessa.

Lisätietoja Salibandyliitossa: kehityspäällikkö Mervi Kilpikoski, 0400 529 008.

Aikaisemmin uutisoitua:
Salibandyliiton ja Olympiakomitean kumppanuus vahvistaa digitaalista Suomisporttia. (floorball.fi)
Suomisport-digipalvelun toiminta käynnistynyt -mukana jo 11 liittoa. (olympiakomitea.fi)

Jaa artikkeli