Miesten salibandymaajoukkueen juna kohti joulukuun MM-kisoja etenee suunnitellusti. Ennen juhannusta maajoukkue kokoontuu kesän toiselle leirille. Mukana 18.-20.6. Eerikkilässä pidettävällä leirillä on 27 pelaajaa.
Kesän ensimmäisellä leirillä pelaajia mitattiin fyysisillä testeillä. Nyt ohjelmassa on päävalmentaja Petteri Nykyn mukaan enemmän pelillisiä asioita.
– Kovaa mennään nytkin, mutta hieman eri painotuksin kuin viimeksi. Luvassa on enemmän pelipainotteinen tapahtuma ja tapetilla myös yksittäisiä teemoja. Viisikkokokeiluja on tarkoitus tehdä ja keskiössä on myös hyökkäyspelaamiseen liittyviä asioita, hän kertoo.
– Syksymmällä siirrymme sitten kokonaisvaltaisemmin hiomaan pelitapaamme ja paneudumme myös lähemmin tuleviin MM-kisavastustajiin.
Edellinen miesten leiri touko-kesäkuun vaihteessa oli yhteinen alle 23-vuotiaiden maajoukkueen kanssa ja paikalla oli peräti 44 pelaajaa. Nyt määrä on 27 pelaajan vahvuinen. Viimeksi MU23-puolella leiritetyistä kuusi sai kutsun miesten leirille. He ovat Atte Eronen, Rasmus Kainulainen, Joel Lahti, Eetu Sikkinen, Eemil Ukkonen ja Matias Veikkola.
– Haluamme kuljettaa miesten mukana U23:sia edustaneita pelaajia ja nämä herrat pääsivät tällä kertaa mukaan. Tämä liittyy MAAJOUKKUETIE-ajatteluun eli on nähtävä jatkumona maajoukkueiden välillä ja on se samalla tietty heille signaali mahdollisuutena kehittyä urheilijoina äärimmäiselle huipulle.
Samaan aikaan Eerikkilässä leireilee myös Urheilukoulussa parhaillaan varusmiespalveluksessa oleva salibandyryhmä.
Poissa kakkosleirin vahvuudesta ovat mm. Juha Kivilehto ja Mikko Leikkanen.
– Emme halua toipilaita leirille, vaan he saapuvat sitten kun ovat sellaisessa kunnossa, että voivat treenata täysipainoisesti, Nykky taustoittaa.
Kokeneena valmentajana Petteri Nykky haluaa valmennustiiminsä kanssa katsoa kaikki kortit ennen kuin lopullinen MM-ryhmä naulataan kiinni marraskuussa. Muutamille paikka MM-koneeseen voi aueta syksyn näytöillä ja kesän leirityksen ulkopuoleltakin.
– Sama leikki tämä on kuin ennenkin. Tarkkailua tehdään 22 kuukautta ja sitten voi päästä loppuajaksi MM-kisaryhmään. Arkikunto ja -tekeminen ovat isoja teemojamme. Voimme puhua leireillä kuinka paljon tahansa, mutta ratkaisevaa kuinka laadukas harjoittelu ja huippu-urheilijan asenne näkyvät urheilijan elämässä päivittäin.
Maajoukkueen kesän 3. leiri on pidetään 26.-28.7. Sen jälkeen salibandymiehet osallistuvat Tshekin isännöimään kolmen maan turnaukseen (CZE, FIN, SUI) syyskuun alussa. EFT-turnaus Ruotsissa pelataan 19.-21.10. Noin viikon mittainen lämpöleiri alkaa 19.11 ja MM-kisat Prahassa järjestetään 1.-9. joulukuuta.
Lue myös:
Päävalmentaja Nykky tyytyväinen maajoukkueleirin antiin
Hurja testipäivä paketissa – katso, kuka on salibandymaajoukkueen piip-testikuningas
Miehet ja U23-joukkue yhteiselle maajoukkueleirille – he ovat mukana
Miesten maajoukkueleiri 18.-20.6.2018
Eerikkilän urheiluopisto
Maalivahdit | ||
Joonas Kaltiainen | 25 | Esport Oilers |
Eero Kosonen | 31 | SPV |
Pyry Luukkonen | 31 | TPS |
Lassi Toriseva | 23 | Classic |
Kenttäpelaajat | ||
Atte Eronen | 22 | Classic |
Sami Johansson | 24 | Classic |
Jonne Junkkarinen | 27 | Happee |
Rasmus Kainulainen | 21 | LASB |
Valtteri Kainulainen | 25 | Westend Indians |
Lauri Kapanen | 32 | EräViikingit |
Peter Kotilainen | 23 | Happee |
Jani Kukkola | 32 | EräViikingit |
Joel Lahti | 23 | Happee |
Janne Lamminen | 32 | Classic |
Ville Lastikka | 22 | Steelers |
Jami Manninen | 30 | Happee |
Jussi Piha | 31 | Classic |
Joonas Pylsy | 28 | Classic |
Eemeli Salin | 28 | Classic |
Nico Salo | 24 | Classic |
Krister Savonen | 24 | Classic |
Eetu Sikkinen | 20 | Classic |
Lauri Stenfors | 27 | TPS |
Ilari Talvitie | 27 | Esport Oilers |
Eemil Ukkonen | 21 | Happee |
Matias Veikkola | 22 | SPV |
Tatu Väänänen | 34 | Wiler-Ersigen (SUI) |
Kuva: Mika Hilska (maajoukkueen 1. kesäleiri)