Muutoksia junioreiden valtakunnallisten sarjojen sarjajärjestelmiin

Salibandyliiton hallitus on vahvistanut junioreiden valtakunnallisten sarjojen sarjajärjestelmät kaudelle 2018-19.

Sarjajärjestelmiin tulee pieniä muutoksia verrattuna kauden 2017-18 järjestelmiin. Ilmoittautuminen kauden 2018-19 sarjoihin alkaa toukokuun alussa. Ilmoittautuminen junioreiden valtakunnallisiin sarjoihin tai niiden karsintoihin tulee tehdä 16.5. mennessä.

Olosuhteet
Kaudella 2018-19 A- ja B-poikien SM-sarjan sekä A-poikien I div. ottelut tulee pelata sisäurheilukäyttöön tarkoitetulla synteettisellä alustalla (matto tai massa). Kaudesta 2019-20 alkaen kaikki junioreiden valtakunnallisten sarjojen ottelut tulee pelata edellä mainitulla alustalla.

Poikien sarjat
A–poikien valtakunnallinen yksittäisinä otteluina pelattava I div. on uusi sarja, missä pelaa 10-12 joukkuetta. Lopullinen joukkuemäärä vahvistuu toukokuussa sarjan karsintoihin ilmoittautuneiden joukkuemäärän perusteella. Sarjaan ja sen karsintoihin ei saa osallistua kahdella saman seuran joukkueella tai sen seuran joukkue, jonka joukkue pelaa A–poikien SM-sarjassa.

A–poikien SM-sarjan pudotuspelit pelataan kuten kaudella 2017-18. Sarjan viimeinen putoaa I div., 10. ja 11. sijoittuneet karsivat SM-sarjapaikasta I div. 2. ja 3. sijoittuneiden kanssa. I div. 4.-6. sijoittuneet joukkueet säilyttävät I div. sarjapaikan kaudelle 2019-20. 7 ja 8. sijoittuneet karsivat sarjapaikasta II div. parhaiden joukkueiden kanssa. Loput I div. sarjapaikat kaudelle 2019-20 ratkaistaan karsinnoissa syksyllä 2019.

B–C2-poikien valtakunnalliset sarjat pelataan kuten kuluvallakin kaudella. Ainoa uudistus on B–poikien finaalisarjan pidentyessä pelattavaksi paras viidestä -järjestelmällä eli Suomen mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. C2–poikien SM-sarja pelataan kauden 2017-18 tapaan kahdessa kahdeksan joukkueen lohkossa, missä ensimmäinen sarjakierros pelataan turnausmuotoisena siten, että turnauksissa joukkueet pelaavat toisen lohkon joukkueita vastaan. 2. ja 3. kierros pelataan yksittäisinä otteluina oman lohkon joukkueita vastaan.

Tyttöjen sarjat
Kaikkien tyttöjen SM-sarjojen joukkuemäärät vahvistetaan ilmoittautumisten jälkeen. Sarjat pelataan 10-12 joukkueelle riippuen ilmoittautuneiden määrästä. B–tyttöjen Suomen mestaruus ratkaistaan paras viidestä -järjestelmällä kuten A–tytöissä. C–tyttöjen SM-sarjan runkosarja pelataan kaudella 2018-19 turnausmuotoisena.

Kuva: Juhani Järvenpää

Jaa artikkeli