Junioreiden kausi lähtökuopissa - SM-karsinnat käyntiin viikonloppuna

Kauden 2020-21 startti tapahtuu juniorisarjojen osalta tulevana viikonloppuna.

Kyseessä ovat valtakunnallisten juniorisarjojen karsinnat, joissa ratkaistaan paikat ikäluokkien SM-sarjaan ja 1. divisioonaan. A-poikien osalta karsinnat koskevat 1. divisioonaa. Tarkemmin karsintojen sarjajärjestelmistä voi lukea jäljempänä löytyvistä linkeistä.

Tietyissä ikäluokissa karsinnat jatkuvat toisen vaiheen otteluilla viikon kuluttua.

Koronatilanteen vuoksi ottelujärjestelyissä noudatetaan erityistä varovaisuutta. Pyydämmekin turnauksiin osallistuvia joukkueita tutustumaan etukäteen huolella Salibandyliiton koronaohjeisiin.

Ohjeistus turnausmuotoisten sarjojen toteuttamiseen koronaviruspandemian aikana 17.8. alkaen.

Seuraavassa yhteenvetoa karsintaturnauksiin osallistuvista joukkueista ja aikatauluista.

Junioreiden valtakunnallisten sarjojen karsintojen ajankohdat:

* 22.-23.8. A-poikien 1. div. karsinta, B-poikien SM-esikarsinta, C1- ja C2-poikien SM-karsinta 1. vaihe, A- ja C-tyttöjen SM-karsinta
* 29.8.-30.8. B-poikien SM-karsinta 1. vaihe, C1- ja C2-poikien SM-karsinta 2. vaihe, B-tyttöjen SM-karsinta
* 12.-13.9. B-poikien SM-karsinta 2. vaihe

A-tyttöjen SM-karsinta 22.-23.8.2020

Karsintalohkot ja pelipaikat
A: Classic, O2-Jyväskylä, Jokerit (Sipoo Areena)
B: FBC Loisto, SB-Pro, SalBa (Sipoo Areena)
C: Pirkat/Häme Stars, Northern Stars, ÅIF, KaPa-65 (Nikkilän monitoimihalli)

Tulosseuranta
A-lohko
B-lohko
C-lohko

Otteluohjelmat täällä.
A-tyttöjen SM-karsinnan sarjajärjestelmä täällä.
A-tyttöjen SM-sarjan sivulle tästä.

Sarjavastaava

Esko Kyyhkynen
Olosuhde- ja sarjapäällikkö
olosuhdetyö, A-tyttöjen SM-sarja, B-tyttöjen SM-sarja, sääntövaliokunnan sihteeri

B-tyttöjen SM-karsinta 29.-30.8.2020

Karsintalohkot ja pelipaikat
A: Northern Stars, LaSB ed, SB Vantaa (Askola Areena)
B: SBS Wirmo, SB-Pro, FBT Karhut (Porvoon SBH)
C: PSS, EräViikingit, LNM (Porvoon SBH)
D: Classic, Josba, Häme Stars, Kälviän Tarmo (Rettig Sport Center)
E: SSRA, TPS, Blue Fox, O2-Jyväskylä (Tähtihalli ja Rettig Sport Center)

Tulosseuranta
A-lohko
B-lohko
C-lohko
D-lohko
E-lohko

Otteluohjelmat täällä.
B-tyttöjen tyttöjen SM-karsinnan sarjajärjestelmä täällä.
B-tyttöjen SM-sarjan sivulle tästä.

Sarjavastaava

Esko Kyyhkynen
Olosuhde- ja sarjapäällikkö
olosuhdetyö, A-tyttöjen SM-sarja, B-tyttöjen SM-sarja, sääntövaliokunnan sihteeri

C-tyttöjen SM-karsinta 22.-23.8.2020

Karsintalohkot ja pelipaitat
A: Pelicans SB, FBC Turku, ErVi Akatemia, Crackers, PyY, SalPa/Karhut (Suurhalli Areena)
B: SaiPa, ErVi, FB Factor, LoSB/VSS, Pelicans SB turkoosi, SalBa (Lappeenrannan urheilutalo)
C:  Classic, SSRA, Tiikerit, Koovee, LASB Hml, SB Vaasa (Spiral-halli)
D:  SBS Wirmo, Northern Stars, KalvKe, SCU/Häme Stars, SPV punainen (HaNi-halli)
E: Oilers, PSS, Steelers, Nibacos, O2-Jyväskylä (Jyväskylän monitoimitalo)

Tulosseuranta
A-lohko
B-lohko
C-lohko
D-lohko
E-lohko

Otteluohjelmat täällä.
C-tyttöjen SM-karsinnan sarjajärjestelmä täällä.
C-tyttöjen SM-sarjan sivulle tästä.

Sarjavastaava

Mikko Kaksonen
Tiimiesimies Savo-Karjala, Pohjanmaa ja Pohjois-Suomi. Aluevastaava Kaakkois-Suomi
miesten Suomisarja, Kaakkois-Suomen alueellinen sarjatoiminta, C-tyttöjen SM-sarja, pelaamisen kehittäminen, seuratoiminnan kehittäminen valtakunnallisesti

B-poikien esikarsinta 22.-23.8.2020

Karsintalohkot ja pelipaikat
A: Happee, SalBa, SB Vaasa, SCH Black (OP-Arena)
B: Sudet SB, Classic Blue, Wild Duckz, YPA (OP-Arena)
C: Koovee, Helsinki United, O2-Jyväskylä II, Voima (Campo Center)
D: Karhut, ÅIF, KaPa-65 (Campo Center)
E: Josba, Loviisan Tor, OFBC B Vihreä (Liikuntakeskus Energy)
F: Blackbirds, SaiPa, LeKi (Liikuntakeskus Energy)
G: Welhot, Nokian KrP, Pelicans SB (Kuopiohalli)
H: Nibacos, Tiikerit, BlueCollars (Kuopiohalli)
I: O2-Jyväskylä, TPS Akatemia, Merikoski SBT II (Leaf Areena)
J: Pirkat, GrIFK NG, M-Team II (Leaf Areena)
K: Merikoski SBT, Hatsina, OFBC B Musta (Nallisport)
L: M-Team, FBC Turku B I, HAPPEE 04 POJAT (Nallisport)

Tulosseuranta
A-lohko
B-lohko
C-lohko
D-lohko
E-lohko
F-lohko
G-lohko
H-lohko
I-lohko
J-lohko
K-lohko
L-lohko

B-poikien esikarsinnan otteluohjelmat täällä.
B-poikien esikarsinnan sarjajärjestelmä täällä.
B-poikien SM-sarjan sivulle tästä.

Sarjavastaava

Timo Kankkunen
Aluevastaava Savo-Karjala
alueellinen sarjatoiminta, B-poikien SM-sarja ja 1. divisioona, poikien valtakunnallisten SM-sarjojen ja 1. div toiminnan kehittäminen ja koordinointi, pelaamisen kehittäminen

C1-poikien SM-karsinnan 1. vaihe 22.-23.8.2020

Karsintalohkot ja pelipaikat
A: TPS, Steelers, PSS, SalBa Sininen, Voima (Imatran urheilutalo)
B: Indians, Papas, SPV 05, Pirkat Blue, O2-Jyväskylä II (Killerin liikuntakeskus)
C: Oilers NG, Happee, Hawks, Wild Duckz (Stars Arena)
D: O2-JKL/MuurY, Koovee, VarTa, Rangers Falcons (Kirkkonummen väestönsuoja)
E: LASB/SB Heinola, SBS Masku/Wirmo, LeBa-96, Sudet SB (Vierumäki Areena)
F: Classic, Ilves, Blackbirds, LASB Jr Valkoinen (Kauppi Sport Center)
G: EräViikingit Pohjoinen, SaiPa, SC Weikot/PIsku, SB Naantali (Mosahalli)
H: OLS, Merikoski SBT Warriors, SB Vaasa, VSS (Kastellin monitoimitalo)
I: Karhut, Tiikerit, EräViikingit Itä, Pelicans SB (Porin urheilutalo)

Tulosseuranta
A-lohko
B-lohko
C-lohko
D-lohko
E-lohko
F-lohko
G-lohko
H-lohko
I-lohko

C1-poikien 1. vaiheen karsinnan otteluohjelmat täällä.
C1-poikien 1. vaiheen karsinnan sarjajärjestelmä täällä.
C1-poikien SM-sarjan sivulle tästä.

Sarjavastaava

Mikko Helanen
Aluevastaava Pohjanmaa
alueellinen sarjatoiminta, C1-poikien SM-sarja ja 1. div.,poikien valtakunnallisten SM-sarjojen ja 1. div toiminnan kehittäminen ja koordinointi, seniorisarjat, pelaamisen kehittäminen

C2-poikien SM-karsinta 22.-23.8.2020

Karsintalohkot ja pelipaikat
A: Classic White, Merikoski SBT Warriors, Pelicans SB, TPS, YPA (Ylöjärven liikuntakeskus)
B: Classic Red, Hatsina, O2-JKL II, PSS, SB Welhot  (Aurorahalli)
C: EräViikingit Pohjoinen, FoSu, Oilers White, Voima (Jokioisten Leipä Areena)
D: FBT Karhut, O2-JKL, OLS II, SPV (Momentum)
E: Ilves, KeikY, LeBa/Josba, Nokian KrP (Raholan liikuntakeskus)
F: Classic 07 Black, Indians, OLS, SB Vaasa (Tampere Areena)
G: Blackbirds, Koovee, Oilers Blue, Steelers/SCU (Nummikeskus)
H: SaiPa, SalBa, Sport, ÅIF (LK Areena)
I: LASB, Nibacos, SB Vantaa, SPV II (Kampushalli)
J: EräViikingit Itä, Happee, OFBC, SBS Wirmo (Palokka)

Tulosseuranta
A-lohko
B-lohko
C-lohko
D-lohko
E-lohko
F-lohko
G-lohko
H-lohko
I-lohko
J-lohko

C2-poikien SM-karsinnan otteluohjelmat täällä.
C2-poikien SM-karsinnan sarjajärjestelmä täällä.
C2-poikien SM-sarjan sivulle tästä.

Sarjavastaava

Olli Junttila
Aluevastaava Pohjois-Suomi
alueellinen sarjatoiminta, C2-poikien SM-sarja, pelaamisen kehittäminen

A-poikien 1. divisioonan karsinnat 22-23.8.2020

Karsintaryhmät ja -lohkot sekä pelipaikat
Ryhmä 1
Lohko 1: LNM, ÅIF, SBT Tornio (Limingan liikuntahalli)
Lohko2: Rangers, Papas, Nikinmäki United (Limingan liikuntahalli)

Ryhmä 2
Lohko 3: NJ, Jokerit, AC Nokia (Nurmon liikuntahalli)
Lohko 4: Welhot Akatemia, FBC Turku, SBS Lieto (Nurmon liikuntahalli)

Ryhmä 3
Lohko 5: Koovee, Helsinki United, LoSB (Rauman kauppaoppilaitos)
Lohko 6: FoSu, Salba, PöU (Rauman kauppaoppilaitos)

Ryhmä 4
Lohko 7: OLS, Ilves, LeKi (Ideapark Sport)
Lohko 8: Blackbirds, SB Vantaa (Ideapark Sport)

Tulosseuranta
Lohko 1
Lohko 2
Lohko 3
Lohko 4
Lohko 5
Lohko 6
Lohko 7
Lohko 8

Valtakunnallinen karsinta, ryhmä 1
Valtakunnallinen karsinta, ryhmä 2
Valtakunnallinen karsinta, ryhmä 3
Valtakunnallinen karsinta, ryhmä 4

A-poikien 1. div. karsinnan sarjajärjestelmä täällä.
A-poikien 1. div. sivulle tästä.

Sarjavastaava

Jan Kondo
Aluevastaava Etelä-Suomi
alueellinen sarjatoiminta F-G -juniorit, E-tytöt, A-poikien 1. div., pelaamisen kehittäminen, kurinpidon erotuomariraportit, tulospalvelun tilastot ja tunnukset

Arkistokuvat: Esa Takalo ja Juhani Järvenpää.

Jaa artikkeli