FBC Turku, O2-Jyväskylä, Rangers ja SaiPa puhtaalla pelillä Divarissa

Salibandyn Divari 2020-2021 alkoi luonnollisesti koronatorjunnan toimien keskellä, mutta kaukalossa se ei menoa hidastanut.

Kärkeen kiskaisi lähtökiihdytyksessä FBC Turku, joka voitti viikonlopun molemmat ottelunsa ja ilakoi keskiviikkona jatkoksi Kupittaalla 13–7-voiton SB Vantaasta. Ei siis ihme, että pistepörssin kärjessä komeilee neljällä maalillaan ja yhtä monella syöttöpisteellään juurikin FBC:n Miikka Sokka. Hänen takanaan vaanii odotetun kovaksi vahvistukseksi osoittautunut SB Vantaan Tommi Rosendahl, joka on ollut työstämässä kaksi ottelua kolmesta hävinneiden haastajien 16 maalista seitsemää.

O2-Jyväskylän Markus Manninen laukoi viikonloppuna hattutemput niin Pirkkain kuin LNM:nkin verkkoon. ”Ampparit” jatkavatkin FBC Turun ja Rangersin tavoin puhtaalla pelillä.

Ensimmäistä kauttaan salibandysarjoissa pelaava fuusioseura SaiPa aloitti heti vierasvoitolla ÅIF:stä, ja Santeri Kakko sai kunnian laukoa joukkueen historiallisen avausmaalin. Sunnuntaina kaatui vielä Lappeenrannan kotiyleisön riemuksi Karjalan derbyssä Josba 5-4.

Pääkallonkin ansiokkaassa ennakossaan ykkössuosikiksi Divarin mestaruuteen arvioidun Kooveen startti ei ollut paras mahdollinen. Kolmannen erän kolmen maalin johto Karhuja vastaan pelastui lopulta jatkoaikavoitoksi, mutta sunnuntaina Pirkat vei paikallisen 6-3.

Avauspisteitään jahtaavat edelleen LNM sekä nousija Hawks, jonka oppirahojen makseluun lisättiin vielä Tuomas Nylanderin kolmen ottelun pelikielto vaarallisesta mailakontaktista.

Divari tulospalvelussa

M-Teamin EräViikingit Akatemiasta ottaman jatkoaikavoiton kaksi pistettä nostivat sen Divarin kaikkien aikojen maratontaulukossa jo 450 pisteeseen. Kärkeen eivät helsinkiläiset vielä tällä kaudella siinä taulukossa ehdi, vaikka edellä olevat Blue Fox (568 pistettä) ja Loviisan Tor (530) eivät enää tällä tasolla pelaakaan.

Divarin maratontaulukko ennen tätä kautta:

JoukkueKotikuntaKaudetOtt.3p2p1p0pTehdytPääst.Pist.
1.Kovjoki UF/Blue FoxUusikaarlepyy2152602614622128982654568
2.Loviisan TorLoviisa16406182252613925682082530
3.M-TeamHelsinki15385201802816123422174448
4.NSTLappeenranta1128023152278116331286400
5.RangersKirkkonummi14336251453413218751727399
6.Karhut/FBT PoriPori1434891532516220771969358
7.FBC TurkuTurku13339251233715818141868358
8.ÅIFSipoo12307101491713318721780345
9.IlvesTampere1331401423014216541678314
10.TPSTurku1126501332710513481197293
11.IndiansEspoo1025601291611116151465274
12.PirkatPirkkala10261151031812514701538269
13.SBS PoriPori102410120229913001386260
14.SB WelhotKuopio1024601142410813141276252
15.TPKJoensuu921901073379969907247
16.YlhäsHelsinki1224801073310810711075247
17.SB VaasaVaasa92370117911215341475243
18.FoSuForssa922401051010915181412220
19.O2-JyväskyläJyväskylä71862363198510401038214
20.PSSPorvoo923001011011913121525212
21.LNMLiminka615627511568951899198
22.KooveeTampere716813691670900898193
23.NJSeinäjoki512624521440773642190
24.TiikeritVantaa820812711111412161349189
25.Tapanilan EräHelsinki71690851470809690184
26.SC Kaneetti/ BlackbirdsKerava6154078106610391023166
27.OLSOulu4103079519722403163
28.SteelersHämeenlinna5130079546868708163
29.SB VantaaVantaa717966315958751046159
30.JosbaJoensuu613619441264677734157
31.Ruunien RuunatHämeenlinna61320553146601619141
32.SB-Pro/Finnsta ProNurmijärvi4106066436728550136
33.WoodcuttersVaasa61520656819831115136
34.RajuRuokolahti61470572169748785135
35.Bandy Boys-88Pertunmaa61140521943438437123
36.Top TeamSavonlinna716805591048761126119
37.S.C. BluesJyväskylä4103054742688593115
38.SB SavoVarpaisjärvi5130053671795885112
39.I.K.A. SBSTurku4840501024403254110
40.Erä AkatemiaHelsinki51280471467699840108
41.LaNMKYLahti5120049962529587107
42.LoSBLohja6155049997670916107
43.ClassicTampere4890432026419351106
44.SalBaRauma4104541949587605106
45.AC HaKiVantaa376050422444300104
46.HaUHämeenlinna5123047868608701102
47.S.C. TopRiihimäki5106042154937339299
48.PapasKajaani512504757374185499
49.LaSBHämeenlinna37804662647140198
50.SPVSeinäjoki379040102944136290
51.GunnersTampere362039101325014788
52.SBS WirmoMynämäki410504165856461988
53.TTKK SRTampere489038114036233787
54.SBS EnoEno37603953234434883
55.HyNiPorvoo488034153928534183
56.OilersEspoo366034112127416979
57.Nokian KrPNokia25403741347728778
58.FT TrackersHämeenlinna25403821440827878
59.RSS LaakaRiihimäki410103665958266478
60.EV AkatemiaHelsinki378121864439151578
61.AFC CampusTurku37603643641241376
62.KSSKuopio37103553145743375
63.JönniHelsinki37003183128725170
64.KeLyHaukipudas376030103640843670
65.USBUusikaupunki37203313844847567
66.TuuUTuupovaara484026124628134764
67.ThunderEspoo37102853833841961
68.S.C. DynamoHelsinki34402761120012460
69.KaPa-90Tuusula36602673328928959
70.HIFKHelsinki492023115845157357
71.Manse UnitedTampere24002310716311856
72.HämPyVantaa24402531617514353
73.SSVHelsinki230026041878452
74.LihamyllyJoensuu25402352626127551
75.PelipeikotHelsinki25402252726429749
76.HåWeMaarianhamina36202063626636346
77.HöUKontiolahti240017101317415744
78.ZSKAPorvoo24401961921821044
79.Hiki-86Helsinki34202041813313744
80.Roller TeamVaasa226020331185843
81.SbandyLahti25001942729132742
82.Team BotbyHelsinki23601921518313340
83.BarbaaritLappeenranta24401902530336638
84.HappeeJyväskylä118017101122335
85.Sa-FaPorvoo24901552921624735
86.ViikingitHelsinki224015451185934
87.VÅSCMaarianhamina122015431157534
88.S.C. TylyHelsinki22601628796934
89.LiToHelsinki24401542515421034
90.HatsinaMikkeli25401703733443034
91.LeBa-96/LeBa SBKontiolahti24801533024529533
92.Merikoski SBTOulu2529223926040733
93.TFTToijala46901284915933532
94.Agricolan StagaHelsinki12201354976031
95.HämeenlinnaHämeenlinna12701431011010231
96.H.C. ShakersTampere24401272512716831
97.LiffeJyväskylä11801413815229
98.Idän TraktorHelsinki34409112412317329
99.HNMKYHelsinki12701161012110228
100.SCOLHelsinki2360107199712727
101.NibacosKokkola25401304125840126
102.UH KauniainenKauniainen12201057989225
103.Oilers IIEspoo12209310707321
104.RuutisatsiKuopio12608513538421
105.EBTEspoo1220921110810220
106.HPV-BandyHelsinki1270841512316620
107.HYUS/UhmaHelsinki1220741110411118
108.S.C. SählyHelsinki12606515688917
109.ASKTurku2400572813219517
110.FCVJyväskylä1280731813920617
111.SC KirkkonummiKirkkonummi1220721310611816
112.Tapanilan Erä IIHelsinki122055128710915
113.VipersHelsinki122070156610414
114.Pöllöt SBTOulu11806111597113
115.RFTPorvoo11806111578213
116.JP-67Jokioinen11805211647712
117.ISBIlmajoki1220601614619612
118.SamPoLappeenranta11803510607611
119.Farlake VikingsTampere11804311539011
120.IHPHelsinki11805013628710
121.VincemusHämeenlinna122041171051709
122.KelanpyörittäjätHelsinki22604121671639
123.SBS MaskuMasku126032211212188
124.SaPaHelsinki22602321591547
125.LemonHelsinki16022210156
126.Team EmstarHelsinki1170301427676
127.MaPaTampere11802214501126
128.FB FalconsEspoo12702124992385
129.Happee IIJyväskylä12201120601963
130.PauhuHelsinki11800018231160
54913080295571011765936696226962213479
Pistevähennykset:
SBS Porilta vähennetty kaudella 2003-2004 kaksi pistettä. [12.10.2003 SBS Pori – SBS Wirmo (6 – 4) ei pisteitä]

Kuvat: Anssi Koskinen ja Esa Jokinen

Markus Manninen laukoi hattutempun O2-Jyväskylän viikonlopun molemmissa otteluissa.

Jaa artikkeli