Salibandyn uudistuneen Kouvolan Lakritsi Suomen Cupin ilmoittautumisaikaa on jatkettu 18. elokuuta saakka, jotta kaikki halukkaat ehtivät kesänvietosta uuteen kauteen havahtuessaan varmasti mukaan. Cup sai alkavalle kaudelle monenlaisia isoja parannuksia.
Merkittävimmät Cupin uudistukset löytyvät kilpailupuolelta:
- Liigajoukkueet tulevat mukaan viime kautta aiemmin. Miesten osalta pääsarjajoukkueet tulevat mukaan siinä vaiheessa, kun jäljellä on 32 joukkuetta (kierros 5). Alemman sarjatason joukkueella on kotietu 5. kierroksella, ja 6. kierroksesta eteenpäin määräytyy arvonnan perusteella.
- Naisissa liigajoukkueet tulevat mukaan viime kauden tavoin, kun jäljellä on 16 joukkuetta (kierros 3), kotietu 3. kierroksella alemman sarjatason joukkueella, 4. kierroksesta eteenpäin arpa määrittää
- Jatkossa järjestetään yksi kattava cup-arvontalähetys, jossa arvotaan kaavio kokonaan loppuun asti, kun jäljellä on miehissä 32 ja naisissa 16 joukkuetta.
- Cupiin voi jatkossa osallistua ei-rekisteröityneellä joukkueella (esimerkiksi seniorijoukkueet ja hallisarjoissa pelaavat kaveriporukat).
- Pelaaja voi jatkossa osallistua cupiin toisen (ei oman) joukkueen mukana ilman pelaajasiirtoa. Tämä mahdollistaa pelaajan osallistumisen cupiin, vaikka oma joukkue ei olisi mukana.
- Jatkossa juniorijoukkueiden on mahdollista osallistua cupiin.
- Palkintorahat ja -kategoriat uudistuvat. Välieräjoukkueille ei jaeta palkintorahaa, ja miesten ja naisten finalistien palkintorahat säilyvät ennallaan. Pikkufinaali tulee myös miehiin.
- Mahdollisuus yksittäisille otteluille (3×15 minuuttia tehokasta peliaikaa), mikä tarvittaessa sujuvoittaa ja selkeyttää kierroksen 2. läpivientiä.
- Esikarsintakierros poistuu. Aiemmin osalla alueista on pelattu esikarsinta ennen 1. kierrosta, nyt aloitetaan suoraan 1. kierroksesta, minkä myötä cup alkaa viikkoa entistä myöhemmin.
Lue tarkemmin uudistuksista: Kouvolan Lakritsi Suomen Cupin sivut
– Cupia on nyt uudistettu viimeisten kahden kauden aikana joukkueilta saatujen palautteiden ja toiveiden perusteella. Esimerkiksi cupromantiikan palauttaminen alasarja- ja liigajoukkueiden todennäköisemmillä kohtaamisilla, cupin viikkoa myöhempi aloitus ja junnujoukkueiden osallistuminen ovat suoraan joukkueilta tulleita toiveita. Nyt uudistuksia on tehty melko paljon, mutta kehitystyötä halutaan ehdottomasti jatkaa cupin buustaamiseksi, Suomen Cupin sarjavastaava Timo Kankkunen kertoo.
Suomen Cupin lähetyksissä koetaan uusi vaihe, kun finaalien lähetykset siirtyvät Yleltä Nelonen Median kanaville. Nelonen Media näyttää Cupin finaalit. Cupin aiempien vaiheiden ottelulähetykset ovat katsottavissa keskitetysti SalibandyTV:stä.
Jatkossa Suomen Cupin kehityspäällikkönä toimii Timo Toivonen, jonka vastuulla ovat liitossa myös muun muassa liiton verkkokauppa ja fanitoiminta, tapahtumien kehittäminen sekä kumppanisuhteet. Cupin kehityspäällikön tehtävänä on johtaa Cupin kehitystoimia yhdessä kilpailusektorin ja kaupallisen puolen kanssa.
– Meidän selkeä tavoite on tehdä Suomen Cupista elinvoimaisempi ja kasvattaa sen kaupallista arvoa ja joukkuemääriä. Päättyneellä kaudella saimme positiivia signaaleja finaalitapahtumista – näistä molemmat olivat onnistuneita. Esimerkiksi Nokialla miesten finaalia seurasi paikan päällä 1700 katsojaa – sen eteen oli tehty töitä. Finaalitapahtumien kehittäminen on jatkossakin selkeä painopiste, Timo Toivonen kommentoi.
Lue lisää: Kouvolan Lakritsi Suomen Cupin finaalit jatkossa Nelonen Median kanavilla
Suomen Cupin ilmoittautuminen on käynnissä ja päättyy maanantaina 18.8.2025.
Älä missaa: Suomen Cupin ilmoittautuminen

Kuvat kauden 2024-2025 cupfinaaleista: Roosa Vilkanen