Tule mukaan: Salibandyn turvallisuus- ja olosuhdeseminaari 7.6. Nokialla

Salibandyn olosuhteet ja pelaamisen turvallisuus ovat olleet laajan keskustelun ja huomion keskipisteenä jo pidempään. Huoli pelaamisen turvallisuudesta on lajiyhteisön yhteinen. Kuinka eri tahot kokevat pelin ja olosuhteiden turvallisuuden ja mitä turvallisuuden parantamiseksi on tehty ja mitä tulisi tehdä?

Muun muassa näihin kysymyksiin on mahdollista saada vastauksia ja näkökulmia salibandyn turvallisuus- ja olosuhdeseminaarissa, joka järjestetään Nokian AGCO Power Areenalla naisten EFT:n yhteydessä lauantaina 7.6. klo 12.00-15.00.

Seminaari sisältää muun muassa Nokian upean AGCO Power Areenan esittelyn, salibandyn olosuhdekriteerien ja kuluneen kauden F-liigan loukkaantumistilanneseurannan tuloksia. Seminaarissa on myös laaja paneelikeskustelu, jossa pohditaan muun muassa kenttäkoon pienentämisen mahdollisuutta turvallisuuden parantamiseksi ja sitä, miten puutteelliset turva-alueet vaikuttavat pelaamiseen. Paneelikeskustelussa on mukana pelaajien, erotuomareiden, kurinpidon, seuran, kaupungin liikuntatoimen, median ja liiton edustajia.

Seminaariin kuuluvat seminaariohjelman lisäksi lounas AGCO Power Areenalla sekä pääsyliput klo 16.00 alkavaan naisten salibandymaaotteluun Suomi-Tshekki.

Lämpimästi tervetuloa kuulemaan tuoreita mietteitä salibandyn turvallisuudesta ja olosuhteista!

Ilmoittaudu mukaan tästä linkistä: https://www.suomisport.fi/events/c7b2a8a4-d68b-4541-a2d0-50cb969f7963

Jaa artikkeli