MM-kisakausi edessä: Tässä miesten maajoukkue Sveitsin EFT-tapahtumaan

Miesten maajoukkueen valmennus on valinnut 22 pelaajaa Sveitsin Winterthurissa 6.-8.9. pelattavaan EFT-turnaukseen. Kauden päätavoite, MM-kisat, häämöttää joulukuussa.

Sveitsiin matkaava joukkue mukailee pitkälti ennen juhannusta pidettyä leiriryhmää. Vain neljä pelaajaa on sen ulkopuolelta. He ovat Riku Hakanen (SPV), Samuli Junnila (Westend Indians), Mikko Laakso (Nokian KrP) ja Otto Lehkosuo (Westend Indians). Hekin toki tuttuja nimiä maajoukkueen edellisistä tapahtumista.

Päävalmentaja Esa Jussila tiimeineen nimesi myös kahdeksan varapelaajaa, joihin tukeudutaan, mikäli varsinaiseen ryhmään nimetyille tulee loukkaantumisia tai muita esteellisyyksiä.

Kesäkuun-leirin yhteydessä maajoukkue kohtasi Latvian kahdesti. Suomi voitti molemmilla kerroilla, mutta helpolla Latvia ei meikäläisiä päästänyt.

– Latvia antoi kovan vastuksen ja varsinkin fyysisen pelin kannalta samanlaisen vastineen kuin mitä on luvassa Sveitsin EFT-tapahtumassa kärkimaita vastaan. Oli hienoa huomata, kuinka siellä tehty pitkäjänteinen työ alkaa tuoda tulosta. Isoja askeleita ovat ottaneet, ja kiitos kuuluu myös suomalaisvalmentajille Iiro Parviaiselle, Japi Riihimäelle ja Heikki Luukkoselle, jotka ovat olleet Latvian maajoukkuetta luotsaamassa, Jussila kertoo.

Ennen leiriä Jussila painotti, että ajankohdan takia pääpaino tulee olemaan pallottomassa pelaamisessa. Kärkiosaaminen tuli Jussilan mielestä esiin kuitenkin pallollisessa pelissä.

– Se oli vuodenaikaan nähden paljon parempaa kuin vuosi sitten, jolloin samassa ajankohdassa kohtasimme Suomen U23-miehet. Pelaajat ovat varmaan nyt valmiimpia, mutta omia juttuja on saatu iskostettua peliin ja aika ajoin pystytään niitä toteuttamaan.

– Tosi paljon Latvia-peleissä oli hyvää, mutta samalla pitää sanoa, että kokonaisuutena kaikki pelissä ei vielä natsaa. Keskikesä ajankohtana vaikutti tähän. Ihan hyvä välitsekkaus saatiin siitä missä mennään ja missä kunnossa pelaajat ovat. Sikäli leiri palveli meitä hyvin.

MM-kisat Malmössä eivät ole enää kaukana päivissä laskettuna ja vielä lähempänä, kun ajatellaan, kuinka monta yhteistä tapahtumaa maajoukkueella on jäljellä. Pelilliset tilaisuudet ovat kaksi EFT-turnausta. Ensin syyskuussa Sveitsissä ja sen jälkeen melko pian lokakuussa Turussa ja Raumalla.

Ei ole yllätys, kuinka päävalmentaja tiivistää alkusyksyn tapahtumien tärkeimmät ennen arvokisoja.

– Tässä kohtaa se on pitkälti näyttöjen antamista pelaajilta. Se on se eka juttu. Mitä lähempänä kisoja ollaan, sitä lähempänä ollaan MM-kisajoukkuetta. Huippupelaajia jää Sveitsin EFT-joukkueestakin yli. Pelaajat tietävät ja tiedostavat, miten vähän näyttöpaikkoja maajoukkueella on tarjota. Ja tätä valmennus on painottanut. Karrikoiden, maajoukkueessa pitää tulla onnistumisia, jotta voi olla MM-joukkueessa. Pelityyliin ja rooliin sopivimmat valitaan.

– Toki katsotaan ketjukoostumuksia MM-kisoja silmällä pitäen. Ajankohta on nyt myös otollisempi tiettyjen pallollisten juttujen edistämiseen kuin kesällä tai puhumattakaan siitä, kun edellisen kerran eli viime vuoden marraskuussa kohdattiin Ruotsi, Sveitsi ja Tshekki. Kotiläksyt myös vastustajien osalta pitää tehdä hyvin, Jussila luettelee.

Miesten maajoukkue
Euro Floorball Tour, Winterthur, Sveitsi
6.-8.9.2024 AXA Arena

#MaalivahditikäseurakasvattajaseuraOMSP
91Oskari Fälden25Floorball Thurgau (SUI)TPS49000
8Teppo Liukkonen21SPV, SeinäjokiSB Welhot0000
Kenttäpelaajat
79Juuso Ahola22Nokian KrPKarhut23231841
22Eemeli Akola26Växjö Vipers (SWE)Karhut40101323
2Aaro Astala28Floorball Köniz (SUI)Pakilan Visa40161329
97Riku Hakanen24SPV, SeinäjokiWoodcutters5123
51Tuomas Harjula29Westend Indians, EspooPakilan Visa0000
71Luukas Hyvärinen20Nokian KrPTapanilan Erä18162339
21Heikki Iiskola27Växjö Vipers (SWE)SB Vantaa1416622
86Nico Jonaeson31Nokian KrPSCH20459
23Otto Kilpi23Classic, TampereFoSu0000
44Mikko Laakso27Nokian KrPSCH216915
88Alpo Laitila23Classic, TampereClassic30121123
81Otto Lehkosuo28Westend Indians, EspooPakilan Visa60132740
33Miska Mäkinen29Floorball Köniz (SUI)Tikkurilan Tiikerit2641519
70Joona Rantala26Nokian KrPTaipalsaaren Kisa50353671
15Juho Repo23SPV, SeinäjokiTikkurilan Tiikerit5448
20Nico Salo31Classic, TampereClassic110375996
19Kevin Söderling29Linköping IBK (SWE)HIFK5000
4Konsta Tykkyläinen27Classic, TamperePirkkalan Pirkat37111021
90Waltteri Vesterinen23Oilers, EspooTPS22121426
78Eemil Äijälä22Nurmon JymyLNM0000
Esa JussilaPäävalmentaja
Antti VartiainenValmentaja
Jori IsomäkiValmentaja
Jarno IhmeMaalivahtivalmentaja
Juuso KilpikoskiFysioterapeutti
Antti YlinenFysioterapeutti
Jari OksanenJoukkueenjohtaja

Euro Floorball Tour, Winterthur, Sveitsi
Pe 6.9. klo 21 Sveitsi – Suomi, AXA Arena
La 7.9. klo 16 Suomi – Tshekki, AXA Arena
Su 8.9. klo 13 Suomi – Ruotsi, AXA Arena

IFF:n tapahtumasivulle.

Miesten maajoukkueen ohjelma
4.-8.9. EFT-turnaus (Winterthur, Sveitsi)
16.-20.10. EFT-turnaus (Turku ja Rauma)
8.-10.11. leiri (Eerikkilä)
4.-16.12. MM-kisat (Malmö, Ruotsi)

Jaa artikkeli