Tule oppimaan neuromonimuotoisuudesta, ja miten tukea neuromonimuotoisten henkilöiden osallistumista salibandyyn. Me olemme erilaisia ja neuromonimuotoisuus voi näkyä meissä muun muassa erilaisina oppimis- ja vuorovaikutustapoina.
Neuromonimuotoisuuden tukeminen liikunnassa tarkoittaa sitä, että liikuntaympäristöt ja valmennus suunnitellaan huomioiden erilaiset tavat aistia, liikkua, kommunikoida ja motivoitua. Tämä voi parantaa erityisesti neuromonimuotoisten henkilöiden, kuten autismikirjon, ADHD:n ja aistiyliherkkyyksien kanssa elävien osallistumismahdollisuuksia ja hyvinvointia.
Salibandyliitto järjestää neuromonimuotoisuuskoulutuksen salibandyvalmentajille torstaina 14.8.2025 klo 17:00-20:00 Teams-etäyhteydellä.
Koulutuksessa käydään läpi, mitä tarkoitetaan neuromonimuotoisuudella, ja miten tämä voi näyttäytyä arjessa. Koulutuksessa saat tietoa autismikirjon henkilön kanssa kohdatessa tai toimiessa huomioitavia asioita käytännön esimerkkien ja tutkittuun tietoon perustuvien toimintamallien kautta. Lisäksi koulutuksessa esitellään erilaisia toimintaan liittyviä tekijöitä, jotka auttavat toimimaan paremmin käytännön tilanteissa neuromonimuotoisuuden näkökulmasta.
Kouluttajana toimii Autismiliiton koulutustoiminnan suunnittelija Marko Lahti.
Ilmoittaudu koulutukseen Suomisportissa. https://www.suomisport.fi/events/61c39f75-364e-48f4-bd35-d8fa10e8b018