Tässä Suomen salibandynaiset Uppsalan MM-kisoissa – mukana viisi ensikertalaista

Tässä Suomen salibandynaiset Uppsalan MM-kisoissa – mukana viisi ensikertalaista

nettisivut_mmjoukkue

Suomen joukkue Uppsalassa 27.11. – 5.12. pelattaviin salibandyn naisten MM-kisoihin on valittu. Listalta löytyy 20 Ruotsiin matkustavaa pelaajaa sekä myös kymmenen varapelaajaa mahdollisten loukkaantumisten tuomien vaihdosten varalle.

– Oli pitkä yö, joka venyi aamuun asti, päävalmentaja Lasse Kurronen kertoo valintojen viimeistelystä Lempäälän toissa viikon EuroFloorball Tour -turnauksen jälkeen.

– Ruotsi-ottelu katsottiin vielä pariin kertaan läpi ja mietittiin pari päivää, mutta kyllä se valmennustiimissä syntynyt konsensus lopulta säilyi. Nyt oli spekulaatioissa muutama pelaaja enemmän kuin kaksi vuotta sitten, ja se teki valinnoista haastavampia. Lähtökohtana oli alusta asti, että mukaan tulee korkeintaan viisi ensikertalaista, kun edellisissä kisoissa Neuchatelissa oli tilanteen pakosta vähän liikaakin.

Päävalmentaja kertoo, että pelaajavalintoja on mietitty ottelukohtaisen suunnitelman kautta.

– Mietittiin, ketkä pelaajat ovat mitäkin vastustajaa vastaan hyödyllisiä, ja lopputuloksena oli paras kokonaisuus. Nyt ryhmässä on ensikertalaisia, on kokeneita pelaajia, on tulosta tekeviä pelaajia, ja joukkuetta roolitetaan vahvasti. Osalla on isompi rooli alkuosassa kisaviikkoa ja osalla taas loppupeleissä.

MM-ensikertalaisia tämänkertaisessa joukkueessa ovat puolustajat Elli Kylmäluoma, Iida Mettälä ja Daniela Westerlund sekä hyökkääjät Hanna Niemelä ja Laura Rantanen.

Maajoukkue viimeistelee kisavirettään marraskuun puolivälin lämpöleirillä etelässä, ja sitä ennen pelaajilla riittää vielä urakoitavaa sarjapeleissä.

– Joukkueilla on vielä ennen lämpöleiriä ohjelmassa kuutta – kahdeksaa ottelua, ja pelaajat keskittyvät ensin niihin. Lämpöleiri tuleekin sitten erityisen hyvään saumaan otteluruuhkan jälkeen, ja leirillä ohjelmaa on viime kerrasta tiivistetty. On lisätty harjoituksia ja yhteistä ohjelmaa.

Vaikka Suomen edellisestä naisten maailmanmestaruudesta on jo 20 vuotta ja Ruotsi vei taannoisen EFT-turnauksen selvällä erolla, ei suomalainen salibandymaajoukkue tälläkään kertaa lähde tavoittelemaan muuta kuin kultaisia mitaleita.

– Se on totta kai selvä tavoite, jonka joukkue on itselleen määritellyt. Se vaatii meiltä hyvän onnistumisen, mutta jos pysytään terveinä, pelisuunnitelma toteutuu ja ollaan turnauksen viimeisenä viikonloppuna parhaimmillamme, kaikki on mahdollista, päävalmentaja Lasse Kurronen tiivistää lähtökohdan.

Naisten MM-turnaus pelataan joka toinen vuosi. Edellisissä kisoissa 2019 Sveitsin Neuchatelissa Suomi sijoittui Ruotsin ja Sveitsin jälkeen kolmanneksi lyötyään pronssiottelussa Tšekin Veera Kaupin jatkoaikamaalilla. Suomi on voittanut naisten MM-kultaa 1999 ja 2001. Kahden maailmanmestaruuden lisäksi Suomella on seitsemän hopeaa ja kolme pronssia. Ruotsi on vienyt mestaruuden yhdeksän kertaa ja Sveitsi kerran.

Suomen maajoukkue Uppsalan MM-kisoissa

Puheenjohtajaehdokkaathenkilöä ehdottanut jäsenseura(t)
Hirvonen PetriSBS Lieto
Vuori KaarinaFBC Turku
Nokian KrP
Northern Stars
Seinäjoen Peliveljet
Westend Indians
Ådalens IF
Jäsenehdokkaat
Alanko MikkoSuomussalmen Palloseura/salibandyjaosto
Auremaa TomiFBC Turku
Nokian KrP
Henkola RiikkaFBC Turku
Josba
Porvoon Salibandyseura
Hirvonen PetriSBS Lieto
Holopainen MarkusFB Factor
Kainulainen JuhaFBC Raseborg Knights
Hakunila Pirates
Helsingin Hämäys
Lännenmiehet
Puotinkylän Valtti
SBS Lepsämän Suklaa
SBS Lohkovoittaja
Laaksonen TerhoGrIFK Salibandy
Ylhäs
Laamanen JuusoKoovee
Löija MarkoIBF Blue Fox
MLT-Mailattomat
Seinäjoen Peliveljet
Mäkinen AnuPohjanmaan salibandyerotuomarikerho (POSBEK)
Päijät-Hämeen Salibandyerotuomarikerho (SBEK)
Tampereen Salibandyerotuomarikerho (TaSe)
Uudenmaan Salibandyerotuomarikerho (USBEK)
Paajanen JyrkiNorthern Stars
SB-Pro Nurmijärvi
Perokorpi JennaPorvoon Salibandyseura
Saastamoinen MikaPohjanmaan salibandyerotuomarikerho (POSBEK)
Päijät-Hämeen Salibandyerotuomarikerho (SBEK)
Tampereen Salibandyerotuomarikerho (TaSe)
Uudenmaan Salibandyerotuomarikerho (USBEK)
Seppälä MikkoHappee
Viheriävaara PetraNorthern Stars
Virhiä TuuliaWestend Indians
Ådalens IF

MM-alkulohkot:
A: Latvia, Sveitsi, Tšekki ja Puola
B: Saksa, Slovakia, Suomi ja Ruotsi
C: Italia, Tanska, Thaimaa ja Yhdysvallat
D: Norja, Singapore, Venäjä ja Viro

Suomen ottelut ja jatko-ottelut Uppsalassa:
La 27.11. klo 20.00 Saksa–Suomi
Su 28.11. klo 19.15 Slovakia–Suomi
Ti 30.11. klo 17.55 Suomi–Ruotsi
To 2.12. klo 16.15 Puolivälierä
La 4.12. klo 20.55 Välierä
Su 5.12. klo 14.00 Pronssiottelu
Su 5.12. klo 17.30 Loppuottelu

Katso lähetys MM-joukkueen julkistustilaisuudesta

SUOSITTUA

UUSIMMAT

Salibandyn tulospalvelu

Jokainen ottelu. Jokainen maali. Salibandyn tulospalvelussa.