Eetu Ijäs debytoi miesten maajoukkueessa – Kaupissa pelatun maaottelun jälkeen nähtiin otteisiinsa tyytyväinen puolustaja

Eetu Ijäs debytoi miesten maajoukkueessa – Kaupissa pelatun maaottelun jälkeen nähtiin otteisiinsa tyytyväinen puolustaja

img_53

27-vuotias oululainen on tehnyt paljon töitä unelmansa eteen ja sinnikkäästi odottanut milloin ovi maajoukkueeseen aukeaa.

Eetu Ijäs luulee pääsevänsä vilahtamaan Kauppi Sports Centerissä pelatun Suomi–Tshekki-maaottelun jälkeen pukukoppiin aivan muina miehinä, mutta voitokasta ensiesiintymistä miesten maajoukkueessa ei niin vain ohiteta.

Pakkohan tämä nyt on kysyä: miltä nyt tuntuu?

– Huh huh, oli kyllä tosi nättiä pelata. Tätä on pitkään odotettu ja unelman eteen on tehty paljon töitä, Ijäs kuvailee tuntemuksiaan.

27-vuotias Ijäs on itsekin odottanut malttamattomana ”omaa vuoroaan” ja myöntää olevansa kiitollinen, että mahdollisuus vihdoin avautui.

– Paljon nämä asiat ovat kiinni myös itseluottamuksesta ja siitä, että on tullut ikää ja lisää itsevarmuutta. Kyllä se sieltä ihan päivittäisestä arjesta lähtee ja selkeästi siellä on tehty oikeita asioita, että kaikki on johtanut nyt tähän hetkeen.

Ijäs lähettää ison kiitoksen myös Oulun suuntaan ja OLS:n taustajoukoille.

– Oulun suunnalla on mennyt hommat paljon eteenpäin, mikä on luonnollisesti edesauttanut myös minua.

Vahava Oulun murre kuuluu kyllä puhheessa. Oulu ei lähde miehestä eikä mies Oulusta, ainakaan toistaiseksi: ensi kaudelle on nimittäin pahvi jo valmiiksi takataskussa.

– Oulussa on hyvä meininki ja kasvava salibandybuumi, joten siellä on ollut kiva pelata.

Selvästi, sillä Ijäs on reippaasti yli 200 liigapelissä nakutellut yli 130 pistettä.

Eetu Ijäs aloitti salibandyn ala-asteikäisenä. Laji on ymmärrettävästi todella tärkeä. – Tämä on intohimo ja elämäntapa. En tästä halua luopua, eikä onneksi tarvitsekaan.

Suomi–Tshekki-maaottelussa tehopisteitä ei tullut, mutta 2. kentässä pelannut puolustaja sai mahdollisuuden näyttää osaamistaan myös erikoistilanteissa. Muutenkin Ijäs kuvailee olevansa hyvin tyytyväinen omaan peliinsä.

– Pystyin omasta mielestäni antamaan kentällä juuri sellaisia näyttöjä mitä valmennus toivoi minulta näkevän. Alivoimalla pelaaminen oli osoitus siitä, että valmennukselta löytyy luottoa. Muutenkin meidän kentän peli toimi hyvin.

Eetu Ijäs on nuorten maailmanmestari vuosimallia 2017. Växjössä pelatuissa kisoissa oli mukana myös Joona Rantala, joka sattumalta menee haastatteluhetkellä Ijäksen ohi, muksauttaa häntä kaverillisesti ja virnistää perään.

– Junnukisat ja maailmanmestaruus on ollut kyllä uralla erityisen sytyttävä hetki. Olen aika lailla siitä asti unelmoinut, että pääsisin myös miesten maajoukkueeseen mukaan.

Mitä jos maaottelun näytöillä ja seuratason hyvällä tekemisellä kutsu Tampereella joulukuussa pelattaviin MM-kisoihin tulee?

– Se on kyllä sellainen unelma, että en tiedä. Huh huh, olisi se kyllä iso kunnia ja tavoite, Ijäs hetken hakee sanojaan.

– En olisi vielä vuosi sitten itsekään uskonut, että tässä pisteessä ollaan ja kivasti jo kolkutellaan maajoukkueen ovella. Olen edelleenkin valmis tekemään paljon töitä sen eteen, että paikka kisajoukkueeseen tulisi.

Ikävä kyllä kolikolla on myös toinen puoli; mitä jos pelipaikka ei tällä kertaa Ijäkselle aukea?

– Sitten vaan kannustetaan kavereita kotona. En missään nimessä olisi katkera tai mitään, sillä paikka pitää ansaita.

– Tässä ottelussa pelaaminen oli minulle todella iso voitto ja vie eteenpäin omalla uralla. Kaikki mitä tapahtuu tästä eteenpäin on vain plussaa.

Lue myös tuplamaaottelun otteluraportit:
12.6. Suomen miehet vakuuttavaan voittoon Tshekistä
13.6. Suomen johto suli – Tshekki kuittasi voitot Eerikkilässä

Vaikka Kaupissa nähtiin Ijäksen ensiesiintyminen miesten maajoukkuepaidassa, ei häntä jännittänyt liikaa. – Pieni jännitys pitää aina olla, mutta ei ollut liikaa paineita onnistua. Kyllä tästä mahdollisuudesta enemmänkin nautittiin, Ijäs myhäilee tyytyväisenä pelin jälkeen.

Teksti: Outi Suoranta
Kuvat: Juha Hautakangas

KATEGORIA:

JAA:

SUOSITTUA

UUSIMMAT

Salibandyn tulospalvelu

Jokainen ottelu. Jokainen maali. Salibandyn tulospalvelussa.