Runkosarjan voittaja O2-Jyväskylä eteni toisena joukkueena Inssi-Divarin miesten välieriin, kun se kaatoi vieraissa Pirkkalan Pirkat rangaistuslaukauksilla 5-4. Ottelusarja päättyi keskisuomalaisille 3-1.
Tänään "Ampparit" johtivat pelin puolivälissä jo 3-0, mutta sitkeä Pirkat tuli vielä rinnalle Matias Vaajalan, Eero Rötsän ja Aatu Jumiskon osumilla. Edes vieraiden Matias Knuutin johtomaali kymmenen minuuttia ennen loppua ei riittänyt välieriin, kun Eero Rötsä tasoitti ajassa 55.58.
Jatkoajalla O2-Jyvskylä ei kyennyt jalostamaan ylivoimahyökkäyksiään maaleiksi, mutta rangaistuslaukauksissa eroa syntyi. Marius Niemelä, Miiko Tuomala ja Aatu Knuuti laukoivat ratkaisun, kun kotijoukkueesta vain Matias Vaajala onnistui ohittamaan O2-Jyväskylän maalille vaihdetun Miika Aaltokallion.
Kuva Jyväskylän kohtaamisesta: Esa Jokinen