U19-tyttöjen MM-kisat Kanadassa huipentuvat: loppuottelussa Suomi ja Ruotsi !

Julkaistu 8.5.2016 00:10

Kanadassa pelattavat alle 19-vuotiaiden tyttöjen seitsemännet maailmanmestaruuskisat saavat huipennuksen sunnuntaina 8. toukokuuta.

Ja mikä hienointa, Suomen ikäluokkamaajoukkue nähdään MM-loppuottelussa, jossa vastaan tulee Ruotsi.

Finaali pelataan sunnuntain ja maanantain välisenä yönä Suomen aikaa klo 01:10 alkaen.

Ottelustriimi näkyy Kansainvälisen Salibandyliiton, IFF:n YouTube-kanavalla.


Mitaliottelut (ajat Suomen aikaa):

Maanantai 9.5.
klo 01:10 MM-loppuottelu: Ruotsi - Suomi x - x


Sunnuntai 8.5.
klo 22:10 pronssiottelu: Tshekki - Sveitsi 2 - 3
Sveitsille MM-pronssia.

Lauantai 7.5.

klo 20:10 välierä 2: Suomi - Sveitsi 5 - 1
klo 23:10 välierä 1: Ruotsi - Tshekki 5 - 0

Suomen ottelut alkusarjassa

Keskiviikko 4.5.
Latvia - Suomi 1 - 21

Torstai 5.5.
Suomi - Puola 19 - 0

Perjantai 6.5.
Suomi - Tshekki 7 - 3

Edellisessä MM-turnauksessa Puolassa keväällä 2014 Suomi sijoittui MM-hopealle Ruotsin jälkeen.

Kaikki MM-ottelut lähetetään Kansainvälisen Salibandyliiton (IFF) YouTube-kanavilla 1 ja 2.

Channel 1 (A-sarjan ottelut)
Channel 2 (B-sarjan ottelut)

Valokuvia otteluista.

Tulokset ja tilastot
IFF:n kisasivut.
Viralliset kisasivut.

Tämän vuoden U19 MM-kisoihin osallistuu 15 maata Jamaikan vetäydyttyä kisoista taloudellisiin syihin vedoten 16 maan mukaan tehdyn lohkojaon ja otteluohjelman ollessa jo valmis. Debyyttimaina U19-tyttöjen MM-tasolla B-sarjassa nähdään Thaimaa, Yhdysvallat ja Japani.

Osallistujamaat
A-sarja
A-lohko: Slovakia, Sveitsi, Ruotsi, Norja  
B-lohko: Latvia, Suomi, Tshekki, Puola

B-sarja
C-lohko: Yhdysvallat, Itävalta, Unkari
D-lohko: Kanada, Japani, Saksa, Thaimaa

Suomen alle 19-vuotiaiden tyttöjen MM-joukkue
Belleville, Kanada (Ontario) 4. - 8.5.2016

# Maalivahdit     ottelut m s yht.
31 Teea Lehikoinen ÅIF, Sipoo 1997 9 0 0 0
35 Kristiina Tarkiainen Koovee, Tampere 1997 8 0 0 0
               
  Puolustajat            
6 Daniela Westerlund SB-Pro, Nurmijärvi 1998 10 1 3 4
7 Salla Ranta TPS, Turku 1999 1 0 0 0
8 Pinja Jaakkola M-Team, Helsinki 1997 4 0 0 0
11 Roosa Salmela Koovee, Tampere 1997 14 1 1 2
16 Trine Sällström M-Team, Helsinki 1998 10 2 0 2
22 Mia Vallenius Koovee, Tampere 1997 8 4 0 4
24 Olivia Kortelainen PSS, Porvoo 1997 7 0 1 1
               
  Hyökkääjät            
4 Fanny Holmberg PSS, Porvoo 1998 10 1 2 3
5 Veera Kauppi Koovee, Tampere 1997 21 25 21 46
10 Ellinoora Huotari Koovee, Tampere 1997 7 1 8 9
12 Ella Sundström SB-Pro, Nurmijärvi 1997 21 14 5 19
14 Elina Vanhanen M-Team, Helsinki 1998 8 0 0 0
15 Oona Kauppi Koovee, Tampere 1997 20 24 10 34
17 Jenna Saario TPS, Turku 1998 10 1 1 2
18 Annina Levälämpi PSS, Porvoo 1999 7 0 1 1
25 Milla Nordlund TPS, Turku 1997 8 2 2 4
26 Sofia Leino TPS, Turku 1997 10 2 6 8
27 Oona Kauppinen M-Team, Helsinki 1997 8 1 0 1

Päävalmentaja Jukka Kouvalainen
Valmentaja Lasse Kurronen
Valmentaja Tommi Seikkula
Valmentaja Juho Meuronen
Valmentaja Jouni Kulmala
Huoltaja Liisa Lehtimäki
Huoltaja  Annamari Lehto.

Joukkueenjohtaja Ilkka Alila
Manageri Jari Oksanen

CraftEerikkiläLIDLOsuuspankkiSuveraSubwayTeho sportTupla+UnihocVeikkausVW-HyötyautotBiokia
Fais est. 1993TalgrafStadium

Käytämme sivustollamme evästeitä ja muita vastaavia tekniikoita. Tallennettavista tiedoista voit lukea tietosuojaselosteesta.