Salibandyliigan otteluohjelma on valmis - avaus 21. syyskuuta

Ottelut painottuvat entistä enemmän viikonloppuihin, kun 82,5 % eli 150 runkosarjan 182 ottelusta pelataan viikonloppuisin.

Julkaistu 19.6.2019 14:28

Miesten Salibandyliigan otteluohjelma kaudelle 2019-20 on valmis. Salibandyliiga alkaa kuuden ottelun kierroksella lauantaina 21. syyskuuta.

Uusina joukkueina miesten korkeimmalla sarjatasolla nähdään vantaalainen Tikkurilan Tiikerit ja ÅIF Sipoosta.

Miesten Salibandyliigan otteluohjelma 2019-20 kokonaisuudessaan löytyy salibandy.fi-sivujen tulospalvelusta ja uutisen lopusta.

Salibandyliigakauden otteluohjelma valmistui poikkeuksellisen ripeässä aikataulussa.
- Saimme julkaistua miesten Salibandyliigan otteluohjelman ennätyksellisen aikaisin ja kauteen valmistautuminen sekä otteluiden markkinointi voi käynnistyä jo kesäkuussa. Liigajoukkueiden keskinäinen yhteistyö ja kommunikointi otteluohjelman työstössä meni erittäin jouhevasti. Tämä mahdollisti ohjelman julkaisun juhannuksen kynnyksellä, Salibandyliiton kilpailupäällikkö Ari Vehniäinen kiittelee.

Otteluohjelman valmistelussa otettiin huomioon joukkueiden toiveita mm. tapahtuma- ja juhlaotteluiden osalta. Liigaotteluita tullaan pelaamaan myös uusilla paikkakunnilla, kun hallitseva mestari Classic kohtaa 26.10. TPS:n Huittisten Tahto Areenalla ja 8.12. Happeen Mikkeli Saimaa Stadiumilla.

SPV vie 17.11. kotiottelunsa Ähtärin liikuntahallille, kun joukkue kohtaa Welhot. Jäähalliotteluita on tällä hetkellä varmistunut kaksi eli avauskierroksen 21.9. ottelu Welhot-Happee pelataan Kuopion jäähallissa ja 28.9. ohjelmassa oleva Happee-SPV pelataan Jyväskylän LähiTapiola Areenalla. Lisäksi muutamalla joukkueella on neuvottelut käynnissä jäähalliotteluista.

Runkosarja päättyy 29.2. ja kahdeksan joukkueen pudotuspelit käynnistyvät 6.3. Kaikki pudotuspelisarjat pelataan paras seitsemästä -järjestelmällä. Suomen mestari on selvillä viimeistään 21.4.2020.

Yhdistetty Suomen Cupin ja Salibandyliigan kierros pelataan 2.-3.11.2019.

Miesten Salibandyliigajoukkueet kaudella 2019-2020
Classic (Tampere), EräViikingit (Helsinki), Esport Oilers (Espoo), Happee (Jyväskylä), LASB (Lahti), Nokian KrP, OLS (Oulu), SPV (Seinäjoki), Steelers (Hämeenlinna), Tikkurilan Tiikerit (Vantaa), TPS, (Turku), Welhot (Kuopio), Westend Indians (Espoo) ja ÅIF (Sipoo).

Salibandyliigan 2019-20 avauskierroksen ottelut
La 21.9. 17:00 Nokian KrP - LASB, Raholan lk
La 21.9. 17:00 SPV - OLS, Seinäjoen Urheilutalo
La 21.9. 17:00 Steelers - ÅIF, Elenia Areena
La 21.9. 17:00 Tiikerit - EräViikingit, Tikkurilan UT
La 21.9. 17:00 Welhot - Happee, Kuopion jäähalli
La 21.9. 18:30 TPS - Oilers, Kupittaan ph

Yhdistetty Suomen Cupin ja Salibandyliigan kierros pelataan 2.-3.11.2019
La 2.11. 15:00 OLS - Happee, Kastelli
La 2.11. 17:00 Nokian KrP - Tiikerit, Raholan lk
La 2.11. 17:00 Oilers - EräViikingit, Tapiolan UH
La 2.11. 18:00 ÅIF - Indians, Sipoo Areena
La 2.11. 18:30 TPS - Welhot, Kupittaan ph
Su 3.11. 17:00 SPV - LASB, Seinäjoen Urheilutalo
Su 3.11. 17:00 Steelers - Classic, Elenia Areena

Lue myös: Liigalisenssit myönnetty kaikille miesten Salibandyliigan joukkueille - sarja alkaa 21.9.(julk. 5.6.2019)

Salibandyliigan otteluohjelma 2019-20

La 21.9.2019 17:00 Nokian KrP - LASB Raholan lk
La 21.9.2019 17:00 SPV - OLS Seinäjoen Urheilutalo
La 21.9.2019 17:00 Steelers - ÅIF Elenia Areena
La 21.9.2019 17:00 Tiikerit - EräViikingit Tikkurilan UT
La 21.9.2019 17:00 Welhot - Happee Kuopion jäähalli
La 21.9.2019 18:30 TPS - Oilers Kupittaan ph
Ma 23.9.2019 18:30 Classic - Indians Tampere Areena
To 26.9.2019 18:30 Classic - ÅIF Tampere Areena
Pe 27.9.2019 18:30 Indians - TPS Otahalli
La 28.9.2019 17:00 Happee - SPV LähiTapiola Areena
La 28.9.2019 17:00 LASB - Steelers Suurhalli Areena
La 28.9.2019 17:00 Oilers - Welhot Tapiolan UH
La 28.9.2019 18:00 OLS - Nokian KrP Kastelli
La 28.9.2019 18:00 ÅIF - Tiikerit Sipoo Areena
La 28.9.2019 18:30 TPS - EräViikingit Kupittaan ph
Su 29.9.2019 17:00 EräViikingit - Classic Energia Areena
Su 29.9.2019 17:00 Indians - Welhot Otahalli
Su 29.9.2019 17:00 Tiikerit - LASB Tikkurilan UT
Su 29.9.2019 18:00 OLS - Steelers Kastelli
Ti 1.10.2019 18:30 Nokian KrP - Happee Raholan lk
Pe 4.10.2019 18:00 ÅIF - TPS Nikkilän monitoimihalli
Pe 4.10.2019 18:30 Oilers - Nokian KrP Tapiolan UH
La 5.10.2019 15:00 OLS - Tiikerit Kastelli
Su 6.10.2019 17:00 Happee - Steelers Jyväskylän Monitoimitalo
Su 6.10.2019 18:00 Classic - OLS Tampere Areena
Su 6.10.2019 18:00 Welhot - EräViikingit Kuopiohalli
Ke 9.10.2019 18:30 Nokian KrP - Indians Raholan lk
Ke 9.10.2019 18:30 Steelers - Oilers Elenia Areena
Ke 9.10.2019 18:30 TPS - LASB Kupittaan ph
Pe 11.10.2019 18:30 Indians - SPV Otahalli
Su 13.10.2019 17:00 LASB - Classic Suurhalli Areena
Su 13.10.2019 17:00 SPV - EräViikingit Seinäjoen Urheilutalo
Su 13.10.2019 17:00 Tiikerit - Happee Tikkurilan UT
Su 13.10.2019 18:00 Welhot - ÅIF Kuopiohalli
Ke 16.10.2019 18:30 Steelers - Nokian KrP Elenia Areena
Pe 18.10.2019 18:30 Happee - Classic Jyväskylän Monitoimitalo
Pe 18.10.2019 18:30 Indians - Steelers Otahalli
Pe 18.10.2019 18:30 Oilers - Tiikerit Tapiolan UH
La 19.10.2019 17:00 EräViikingit - Nokian KrP Energia Areena
La 19.10.2019 17:00 SPV - ÅIF Seinäjoen Urheilutalo
La 19.10.2019 18:00 OLS - TPS Kastelli
Su 20.10.2019 17:00 SPV - TPS Seinäjoen Urheilutalo
Su 20.10.2019 18:00 OLS - LASB Kastelli
Ti 22.10.2019 18:30 Classic - Tiikerit Tampere Areena
Pe 25.10.2019 18:30 LASB - Welhot Suurhalli Areena
La 26.10.2019 17:00 Classic - TPS Tahto Areena
La 26.10.2019 17:00 Steelers - Tiikerit Elenia Areena
La 26.10.2019 18:30 Happee - Oilers Jyväskylän Monitoimitalo
Su 27.10.2019 17:00 LASB - ÅIF Suurhalli Areena
Su 27.10.2019 18:00 Welhot - OLS Kuopiohalli
Ke 30.10.2019 18:30 EräViikingit - ÅIF Energia Areena
Ke 30.10.2019 18:30 Nokian KrP - SPV Raholan lk
Ke 30.10.2019 18:30 TPS - Happee Kupittaan ph
Pe 1.11.2019 18:30 Steelers - SPV Elenia Areena
La 2.11.2019 15:00 OLS - Happee Kastelli
La 2.11.2019 17:00 Nokian KrP - Tiikerit Raholan lk
La 2.11.2019 17:00 Oilers - EräViikingit Tapiolan UH
La 2.11.2019 18:00 ÅIF - Indians Sipoo Areena
La 2.11.2019 18:30 TPS - Welhot Kupittaan ph
Su 3.11.2019 17:00 SPV - LASB Seinäjoen Urheilutalo
Su 3.11.2019 17:00 Steelers - Classic Elenia Areena
Pe 15.11.2019 18:00 ÅIF - EräViikingit Nikkilän monitoimihalli
Pe 15.11.2019 18:30 Happee - Indians Jyväskylän Monitoimitalo
La 16.11.2019 17:00 LASB - Nokian KrP Suurhalli Areena
La 16.11.2019 17:00 TPS - Tiikerit Kupittaan ph
La 16.11.2019 18:00 OLS - Oilers Kastelli
Su 17.11.2019 17:00 SPV - Welhot Ähtärin liikuntahalli
Ti 19.11.2019 18:30 Nokian KrP - ÅIF Raholan lk
Ti 19.11.2019 18:30 Welhot - Classic Kuopiohalli
To 21.11.2019 18:30 EräViikingit - LASB Energia Areena
Pe 22.11.2019 18:30 Indians - Tiikerit Otahalli
Pe 22.11.2019 18:30 Oilers - ÅIF Tapiolan UH
La 23.11.2019 16:00 Classic - Nokian KrP Ideapark Sport
La 23.11.2019 17:00 Happee - LASB Jyväskylän Monitoimitalo
La 23.11.2019 18:00 ÅIF - OLS Sipoo Areena
Su 24.11.2019 17:00 Indians - OLS Otahalli
Su 24.11.2019 17:00 Steelers - Welhot Elenia Areena
Ke 27.11.2019 18:30 Steelers - TPS Elenia Areena
To 28.11.2019 18:30 Welhot - Nokian KrP Kuopiohalli
Pe 29.11.2019 18:30 Oilers - Classic Tapiolan UH
Pe 29.11.2019 19:00 ÅIF - Steelers Sipoo Areena
La 30.11.2019 17:00 EräViikingit - OLS Energia Areena
La 30.11.2019 18:00 Tiikerit - SPV Tikkurilan UT
Su 1.12.2019 17:00 Happee - Welhot Jyväskylän Monitoimitalo
Su 1.12.2019 17:00 LASB - Indians Suurhalli Areena
Su 1.12.2019 17:00 Nokian KrP - OLS Raholan lk
Su 1.12.2019 17:00 SPV - Classic Seinäjoen Urheilutalo
To 5.12.2019 18:30 Indians - EräViikingit Otahalli
La 7.12.2019 16:00 ÅIF - Happee Nikkilän monitoimihalli
La 7.12.2019 17:00 EräViikingit - Steelers Energia Areena
La 7.12.2019 17:00 LASB - Oilers Suurhalli Areena
La 7.12.2019 17:00 Tiikerit - Welhot Tikkurilan UT
La 7.12.2019 17:00 TPS - Nokian KrP Kupittaan ph
Su 8.12.2019 17:00 Classic - Happee Saimaa Stadiumi
Su 8.12.2019 18:00 OLS - SPV Kastelli
Ti 10.12.2019 18:30 EräViikingit - Tiikerit Energia Areena
Pe 13.12.2019 18:30 Indians - Classic Otahalli
Pe 13.12.2019 18:30 Oilers - TPS Tapiolan UH
Pe 13.12.2019 19:00 Tiikerit - ÅIF Tikkurilan UT
La 14.12.2019 17:00 Steelers - LASB Elenia Areena
La 14.12.2019 17:00 Tiikerit - Classic Tikkurilan UT
La 14.12.2019 18:30 Happee - EräViikingit Jyväskylän Monitoimitalo
La 14.12.2019 18:30 TPS - Indians Kupittaan ph
Su 15.12.2019 17:00 SPV - Happee Seinäjoen Urheilutalo
Su 15.12.2019 18:00 Welhot - Oilers Kuopiohalli
Ke 18.12.2019 18:30 EräViikingit - TPS Energia Areena
To 19.12.2019 18:00 ÅIF - Classic Nikkilän monitoimihalli
Pe 20.12.2019 18:30 Indians - Oilers Otahalli
La 28.12.2019 14:00 Welhot - Indians Kuopiohalli
La 28.12.2019 17:00 LASB - Tiikerit Suurhalli Areena
La 28.12.2019 17:00 Steelers - OLS Elenia Areena
Su 29.12.2019 17:00 Happee - Nokian KrP Jyväskylän Monitoimitalo
Su 29.12.2019 17:00 SPV - Indians Seinäjoki Areena
Su 29.12.2019 17:00 Tiikerit - OLS Tikkurilan UT
Pe 3.1.2020 18:30 Happee - TPS Jyväskylän Monitoimitalo
La 4.1.2020 17:00 Classic - LASB Tampere Areena
La 4.1.2020 17:00 SPV - Oilers Seinäjoen Urheilutalo
Su 5.1.2020 17:00 EräViikingit - Welhot Energia Areena
Ti 7.1.2020 18:30 Nokian KrP - Oilers Raholan lk
Pe 10.1.2020 18:30 Indians - Nokian KrP Otahalli
Pe 10.1.2020 18:30 Oilers - Steelers Tapiolan UH
La 11.1.2020 17:00 Happee - Tiikerit Jyväskylän Monitoimitalo
La 11.1.2020 17:00 LASB - TPS Suurhalli Areena
La 11.1.2020 18:00 ÅIF - Welhot Sipoo Areena
Su 12.1.2020 17:00 EräViikingit - SPV Energia Areena
Su 12.1.2020 18:00 OLS - Indians Kastelli
Su 12.1.2020 18:30 TPS - ÅIF Kupittaan ph
Ti 14.1.2020 18:30 Steelers - Happee Elenia Areena
Ke 15.1.2020 18:30 Nokian KrP - EräViikingit Raholan lk
To 16.1.2020 18:30 Steelers - Indians Elenia Areena
Pe 17.1.2020 18:30 Classic - EräViikingit Tampere Areena
Pe 17.1.2020 18:30 Indians - ÅIF Otahalli
Pe 17.1.2020 18:30 Welhot - LASB Kuopiohalli
La 18.1.2020 16:00 ÅIF - SPV Nikkilän monitoimihalli
La 18.1.2020 17:00 TPS - OLS Kupittaan ph
La 18.1.2020 18:00 Tiikerit - Oilers Tikkurilan UT
Su 19.1.2020 17:00 LASB - OLS Suurhalli Areena
Su 19.1.2020 18:00 Welhot - SPV Kuopiohalli
Ti 21.1.2020 18:30 EräViikingit - Oilers Energia Areena
Ti 21.1.2020 18:30 Nokian KrP - Steelers Raholan lk
Pe 24.1.2020 12:00 Classic - Steelers Tampere Areena
La 25.1.2020 17:00 Happee - OLS Jyväskylän Monitoimitalo
La 25.1.2020 17:00 Oilers - SPV Tapiolan UH
Su 26.1.2020 17:00 LASB - SPV Suurhalli Areena
Su 26.1.2020 18:00 OLS - Classic Kastelli
Su 26.1.2020 18:00 Welhot - TPS Kuopiohalli
Ke 29.1.2020 18:30 EräViikingit - Indians Energia Areena
Pe 31.1.2020 19:00 Tiikerit - Nokian KrP Tikkurilan UT
La 1.2.2020 17:00 Oilers - Happee Tapiolan UH
La 1.2.2020 17:00 TPS - Classic Kupittaan ph
La 1.2.2020 18:00 OLS - Welhot Kastelli
La 1.2.2020 18:00 ÅIF - LASB Sipoo Areena
Su 2.2.2020 17:00 SPV - Nokian KrP Seinäjoen Urheilutalo
Su 2.2.2020 17:00 Tiikerit - Steelers Tikkurilan UT
Pe 7.2.2020 18:30 Oilers - Indians Tapiolan UH
Su 9.2.2020 18:00 Welhot - Tiikerit Kuopiohalli
Ti 11.2.2020 18:30 Classic - Oilers Tampere Areena
Pe 14.2.2020 18:30 Indians - LASB Otahalli
Pe 14.2.2020 18:30 Nokian KrP - Welhot Raholan lk
La 15.2.2020 17:00 EräViikingit - Happee Energia Areena
La 15.2.2020 17:00 SPV - Tiikerit Seinäjoen Urheilutalo
La 15.2.2020 18:00 OLS - ÅIF Kastelli
La 15.2.2020 18:30 TPS - Steelers Kupittaan ph
Su 16.2.2020 18:00 Classic - SPV Tampere Areena
Ti 18.2.2020 18:30 Steelers - EräViikingit Elenia Areena
Pe 21.2.2020 18:00 ÅIF - Oilers Nikkilän monitoimihalli
Pe 21.2.2020 18:30 LASB - Happee Suurhalli Areena
Pe 21.2.2020 18:30 Nokian KrP - Classic Raholan lk
La 22.2.2020 17:00 TPS - SPV Kupittaan ph
La 22.2.2020 18:00 OLS - EräViikingit Kastelli
La 22.2.2020 18:00 Tiikerit - Indians Tikkurilan UT
Su 23.2.2020 17:00 Happee - ÅIF Jyväskylän Monitoimitalo
Su 23.2.2020 17:00 Oilers - LASB Tapiolan UH
Ti 25.2.2020 18:30 Nokian KrP - TPS Raholan lk
Ti 25.2.2020 18:30 Welhot - Steelers Kuopiohalli
Ke 26.2.2020 18:30 LASB - EräViikingit Suurhalli Areena
La 29.2.2020 17:00 Classic - Welhot Tampere Areena
La 29.2.2020 17:00 Indians - Happee Otahalli
La 29.2.2020 17:00 Oilers - OLS Tapiolan UH
La 29.2.2020 17:00 SPV - Steelers Seinäjoen Urheilutalo
La 29.2.2020 17:00 Tiikerit - TPS Tikkurilan UT
La 29.2.2020 17:00 ÅIF - Nokian KrP Sipoo Areena

Kuva: Anssi Koskinen

CraftEerikkiläLIDLOsuuspankkiSuveraSubwayTeho sportTupla+UnihocVeikkausVW-HyötyautotBiokia
Fais est. 1993TalgrafStadium

Käytämme sivustollamme evästeitä ja muita vastaavia tekniikoita. Tallennettavista tiedoista voit lukea tietosuojaselosteesta.