Naisten Salibandyliigan otteluohjelma on julkaistu

Naisten Salibandyliigan kausi 2018-19 käynnistyy lauantaina 15.9. edelliskauden finalistien Classicin ja SB-Pron kohtaamisella. Ottelu nähdään suorana YLE:n TV-kanavilla.

Julkaistu 17.8.2018 11:13

Naisten Salibandyliigan viime kevään mestaruusuusinta Classic - SB-Pro nähdään suorana YLE:n kanavilla. Kuva: Anssi Koskinen

Naisten Salibandyliigan runkosarjassa pelataan 18 kierrosta, minkä jälkeen käytössä nähdään ensimmäistä kertaa osana kaudelle 2019-20 tulevasta sarjajärjestelmäuudistuksesta sijoitussarjat. Runkosarjassa sijoille 1.-3. (sijoitussarja A) ja 4.-6. (sijoitussarja B) sijoittuneet pelaavat näissä kolmen joukkueen ryhmissä kaksinkertaisen sarjan (4 ottelu / joukkue) ratkaistakseen kolmikon lopulliset sijoitukset. Sijoitussarjoihin runkosarjan pisteet jäävät voimaan.

Lue myös: Naisten Salibandyliigaan ja 1. divisioonaan merkittäviä muutoksia kaudelle 2019-20

Runkosarjassa 7.-10. sijoittuneet pelaavat pudotuspelikarsinnoissa 7 vs. 10. ja 8 vs. 9. Näiden paras viidestä -järjestelmällä pelattavien karsintojen voittajat jatkavat pudotuspeleihin ja hävinneiden kausi päättyy. Pudotuspelikarsinnoissa pelataan myös kauden 2019-20 paikoista naisten Salibandyliigan A-sarjaan (NLA), hävinneiden jäädessä B-sarjaan (NLB).

Naisten Salibandyliigan puolivälierät ja välierät pelataan paras viidestä -järjestelmällä (3 voittoa). Finaalit pelataan paras seitsemästä -järjestelmällä (4 voittoa). Finaalit venyvät tulevalla kaudella mahdollisesti toukokuun puolelle, sillä naisten Salibandyliigan ratkaisuhetket näkyvät YLE:n kanavilla osana YLE:n mestaruusputkea. Suorat TV-lähetykset tulevat varmuudella neljännestä finaaliottelusta eteenpäin - myös kolme ensimmäistä finaalia näkyvät TV:ssä riippuen muiden lajien finaalisarjojen tilanteista.

Naisten Salibandyliigan otteluohjelma 2018-19 (lataa .xls -muodossa tästä)

La 15.9.2018 17:00 Classic SB-Pro Tampere Areena Tampere
La 15.9.2018 17:00 Pelicans SB NST Lahden Suurhalli Lahti
Su 16.9.2018 15:00 Koovee EräViikingit AutoCenter Areena Tampere
Pe 21.9.2018 18:30 EräViikingit Pelicans SB Mosahalli Helsinki
La 22.9.2018 15:00 TPS ÅIF Leaf Areena Turku
La 22.9.2018 15:00 SSRA Koovee Kastelli Oulu
La 22.9.2018 18:00 PSS EräViikingit Aurora Porvoo
Pe 28.9.2018 19:00 Koovee PSS AutoCenter Areena Tampere
La 29.9.2018 15:00 ÅIF SB-Pro Sipoo Areena Sipoo
La 29.9.2018 17:00 NST TPS Lappeenrannan UT Lappeenranta
La 29.9.2018 18:30 EräViikingit SSRA Mosahalli Helsinki
Su 30.9.2018 16:00 Classic SSRA Tampere Areena Tampere
To 4.10.2018 18:30 TPS EräViikingit Leaf Areena Turku
La 6.10.2018 15:00 ÅIF Classic Sipoo Areena Sipoo
La 6.10.2018 17:00 PSS NST Aurora Porvoo
La 6.10.2018 17:00 SB-Pro Koovee Arkadia-Halli Nurmijärvi
Pe 12.10.2018 18:30 EräViikingit ÅIF Mosahalli Helsinki
Pe 12.10.2018 19:00 Koovee TPS AutoCenter Areena Tampere
La 13.10.2018 14:00 Classic NST Tampere Areena Tampere
La 13.10.2018 15:00 SSRA SB-Pro Kastelli Oulu
La 13.10.2018 17:00 PSS Pelicans SB Aurora Porvoo
Ke 17.10.2018 18:30 EräViikingit Classic Mosahalli Helsinki
La 20.10.2018 15:00 SSRA PSS Kastelli Oulu
La 20.10.2018 17:00 NST Koovee Lappeenrannan UT Lappeenranta
La 20.10.2018 17:00 Pelicans SB ÅIF Lahden Suurhalli Lahti
La 20.10.2018 17:00 SB-Pro TPS Arkadia-Halli Nurmijärvi
Pe 26.10.2018 18:30 Classic PSS Ideapark Lempäälä
Pe 26.10.2018 18:30 TPS Pelicans SB Leaf Areena Turku
La 27.10.2018 14:00 NST SB-Pro Lappeenrannan UT Lappeenranta
La 27.10.2018 15:00 ÅIF SSRA Sipoo Areena Sipoo
Su 28.10.2018 16:00 NST SSRA Huhtiniemi Areena Lappeenranta
To 1.11.2018 18:30 ÅIF Koovee Sipoo Areena Sipoo
La 3.11.2018 14:00 Classic Pelicans SB Tampere Areena Tampere
La 3.11.2018 17:00 PSS TPS Aurora Porvoo
La 3.11.2018 17:00 SB-Pro EräViikingit Arkadia-Halli Nurmijärvi
To 15.11.2018 18:30 ÅIF NST Sipoo Areena Sipoo
Pe 16.11.2018 19:00 Koovee Pelicans SB AutoCenter Areena Tampere
La 17.11.2018 13:00 TPS Classic Kupittaan palloiluhalli Turku
La 17.11.2018 15:00 SSRA EräViikingit Kastelli Oulu
La 17.11.2018 17:00 SB-Pro PSS Arkadia-Halli Nurmijärvi
To 22.11.2018 19:00 Koovee Classic AutoCenter Areena Tampere
La 24.11.2018 15:00 TPS SSRA Leaf Areena Turku
La 24.11.2018 17:00 PSS ÅIF Aurora Porvoo
La 24.11.2018 17:00 EräViikingit NST K3 Sport Arena Espoo
La 24.11.2018 17:00 Pelicans SB SB-Pro Lahden Suurhalli Lahti
Su 25.11.2018 16:00 Pelicans SB SSRA Lahden Suurhalli Lahti
Pe 30.11.2018 18:30 NST Pelicans SB Lappeenrannan UT Lappeenranta
Pe 30.11.2018 18:30 EräViikingit PSS Mosahalli Helsinki
La 1.12.2018 15:00 ÅIF TPS Sipoo Areena Sipoo
La 1.12.2018 17:00 SB-Pro Classic Arkadia-Halli Nurmijärvi
La 1.12.2018 18:30 Koovee SSRA AutoCenter Areena Tampere
To 13.12.2018 18:30 Pelicans SB EräViikingit Lahden Suurhalli Lahti
Pe 14.12.2018 18:30 Classic ÅIF Tampere Areena Tampere
Pe 14.12.2018 19:00 Koovee SB-Pro AutoCenter Areena Tampere
La 15.12.2018 13:30 EräViikingit TPS Energia Areena Vantaa
La 15.12.2018 14:00 NST PSS Lappeenrannan UT Lappeenranta
La 15.12.2018 15:00 SSRA Pelicans SB Kastelli Oulu
Su 16.12.2018 15:00 TPS NST Leaf Areena Turku
Su 16.12.2018 15:00 SSRA Classic Kastelli Oulu
Su 16.12.2018 17:00 PSS Koovee Aurora Porvoo
Su 16.12.2018 17:00 SB-Pro ÅIF Arkadia-Halli Nurmijärvi
To 10.1.2019 18:30 TPS Koovee Leaf Areena Turku
La 12.1.2019 14:00 NST Classic Lappeenrannan UT Lappeenranta
La 12.1.2019 15:00 ÅIF EräViikingit Sipoo Areena Sipoo
La 12.1.2019 17:00 Pelicans SB PSS Lahden Suurhalli Lahti
La 12.1.2019 17:00 SB-Pro SSRA Arkadia-Halli Nurmijärvi
Su 13.1.2019 17:00 PSS SSRA Aurora Porvoo
To 17.1.2019 18:30 Pelicans SB TPS Lahden Suurhalli Lahti
Pe 18.1.2019 18:30 TPS SB-Pro Leaf Areena Turku
La 19.1.2019 15:00 ÅIF Pelicans SB Sipoo Areena Sipoo
Su 20.1.2019 17:00 PSS Classic Aurora Porvoo
Su 20.1.2019 18:30 Koovee NST AutoCenter Areena Tampere
To 24.1.2019 18:30 Classic EräViikingit Tampere Areena Tampere
La 26.1.2019 15:00 SSRA ÅIF Kastelli Oulu
La 26.1.2019 16:00 Pelicans SB Classic Lahden Suurhalli Lahti
La 26.1.2019 17:00 SB-Pro NST Arkadia-Halli Nurmijärvi
La 26.1.2019 18:30 EräViikingit Koovee Mosahalli Helsinki
To 7.2.2019 18:30 TPS PSS Leaf Areena Turku
La 9.2.2019 15:00 SSRA NST Kastelli Oulu
Su 10.2.2019 17:00 PSS SB-Pro Aurora Porvoo
Su 10.2.2019 18:30 Classic TPS Tampere Areena Tampere
Ke 13.2.2019 18:30 EräViikingit SB-Pro Mosahalli Helsinki
Pe 15.2.2019 19:00 Pelicans SB Koovee Lahden Suurhalli Lahti
Pe 15.2.2019 19:00 Koovee ÅIF AutoCenter Areena Tampere
Ke 20.2.2019 18:30 NST ÅIF Lappeenrannan UT Lappeenranta
La 23.2.2019 14:00 Classic Koovee Tampere Areena Tampere
La 23.2.2019 15:00 SSRA TPS Kastelli Oulu
La 23.2.2019 15:00 ÅIF PSS Sipoo Areena Sipoo
La 23.2.2019 17:00 SB-Pro Pelicans SB Arkadia-Halli Nurmijärvi
La 23.2.2019 18:00 NST EräViikingit Lappeenrannan UT Lappeenranta


Sijoitussarjojen (SS) ja pudotuspelikarsintojen (PPK) runkopäivät ovat:

La 2.3.2019 SS A1 SS A2
La 2.3.2019 SS B1 SS B2
La 2.3.2019 PPK 7 PPK 10
La 2.3.2019 PPK 8 PPK 9
Su 3.3.2019 SS A2 SS A3
Su 3.3.2019 SS B2 SS B3
Su 3.3.2019 PPK 10 PPK 7
Su 3.3.2019 PPK 9 PPK 8
La 9.3.2019 SS A1 SS A3
La 9.3.2019 SS B1 SS B3
La 9.3.2019 PPK 7 PPK 10
La 9.3.2019 PPK 8 PPK 9
Su 10.3.2019 SS A2 SS A1
Su 10.3.2019 SS B2 SS B1
Su 10.3.2019 PPK 10 PPK 7
Su 10.3.2019 PPK 9 PPK 8
La 16.3.2019 SS A3 SS A2
La 16.3.2019 SS B3 SS B2
La 16.3.2019 PPK 7 PPK 10
La 16.3.2019 PPK 8 PPK 9
Su 17.3.2019 SS A3 SS A1
Su 17.3.2019 SS B3 SS B1


Pudotuspelien alustavat runkopäivät ovat:
Puolivälierät: la 23.3., su 24.3., ke 27.3., sekä tarvittaessa la 30.3. ja su 31.3.
Välierät: la 6.4., su 7.4., ke 10.4., sekä tarvittaessa la 13.4. ja su 14.4.
Finaalit: ti 23.4., to 25.4., la 27.4., ti 30.4., sekä tarvittaessa la 4.5., su 5.5. ja ke 8.5.

CraftDecensEerikkiläFixusLIDLOsuuspankkiSector AlarmSMTSokos HotelsSubwayTeho sportTuplaUnihocVeikkausViking LineVW-HyötyautotXZ
Fais est. 1993StadiumTalgraf

Käytämme sivustollamme evästeitä ja muita vastaavia tekniikoita. Tallennettavista tiedoista voit lukea tietosuojaselosteesta.