Näistä pelaajista valitaan U19-poikien MM-joukkue

Suomen alle 19-vuotiaiden poikien maajoukkuevalmennus on nimennyt 30 pelaajaa, joista valitaan joukkue ikäluokan MM-kisoihin.

Julkaistu 30.3.2015 18:00

Salibandyliitto on toimittanut tänään Kansainväliselle salibandyliitolle 30 pelaajan listan (ns. first list), josta valitaan myöhemmin 20 pelaajan suuruinen MM-joukkue alle 19-vuotiaiden poikien MM-kisoihin.

MM-joukkue julkaistaan 8. huhtikuuta ja kisat pelataan Ruotsin Helsingborgissa 29.4.-3.5.

MM-lohkot
Lohko A: Ruotsi, Tshekki, Norja, Puola
Lohko B: Sveitsi, Suomi, Latvia, Slovakia

Suomen alkusarjaottelut (Helsingborg Arena)
ke 29.4. klo 14:45 Slovakia - Suomi     
to 30.4. klo 14:45 Sveitsi - Suomi     
pe 1.5. klo 14:45 Suomi - Latvia

Jatkopelit
la 2.5. klo 10:45 sijat 7-8: B4 - A4
la 2.5. klo 13:45 välierä: B1 - A2
la 2.5. klo 16:45 välierä: A1 - B2
la 2.5. klo 20:00 sijat 5-6: A3 - B3

su 3.5. klo 13:00 pronssiottelu (Idrottens Hus)
su 3.5. klo 14:45 MM-loppuottelu (Helsingborg Arena)

Kuva Hämeenlinnan EFT-turnauksesta viime vuoden marraskuulta.

Alle 19-vuotiaiden poikien maajoukkueen "first list" (30 pelaajaa)

               
Maalivahdit       ott. maalit syötöt yht.
Santeri Kainulainen 1997 Tapanilan Erä, Helsinki 5 0 0 0
Santeri Pohjonen 1997 Nokian KrP 5 0 0 0
Miro Tuomala 1996 Happee, Jyväskylä 7 0 0 0
Santtu Ylänen 1996 TPS, Turku 0 0 0 0
               
Puolustajat              
Tommy Borg 1997 Esport Oilers, Espoo 2 0 0 0
Olli-Akseli Laine 1996 TPS, Turku 10 0 1 1
Otto Lehkosuo 1996 Westend Indians, Espoo 5 0 2 2
Matias Lintula 1997 Koovee, Tampere 2 0 0 0
Teemu Metsälä 1997 Tapanilan Erä, Helsinki 2 0 0 0
Miikka Pentikäinen 1996 Lammin Salibandy 6 1 3 4
Jesse Ruokostenpohja 1996 Classic, Tampere 6 1 2 3
Tuukka Salo 1997 Classic, Tampere 3 0 0 0
Eemil Ukkonen 1996 Happee, Jyväskylä 9 1 8 9
               
Hyökkääjät              
Julius  Aaltonen 1996 Steelers, Hämeenlinna 2 0 0 0
Tuure Ailio 1997 Tapanilan Erä, Helsinki 7 2 2 4
Aaro Astala 1996 Westend Indians, Espoo 2 2 0 2
Oskari Heikkilä 1997 Classic, Tampere 3 2 1 3
Eino Heinonen 1996 Happee, Jyväskylä 7 2 4 6
Riku Holopainen 1997 Tapanilan Erä, Helsinki 6 1 2 3
Rasmus Kainulainen 1997 Lammin Salibandy 7 5 3 8
Olli Kinnunen 1996 OLS, Oulu 6 6 2 8
Jasse Kuusisto 1996 Koovee, Tampere 5 1 0 1
Ville Lastikka 1996 Steelers, Hämeenlinna 10 15 6 21
Jani Lehtoniemi 1996 SalBa, Rauma 7 2 1 3
Henri Luoma 1997 Tapanilan Erä, Helsinki 5 3 0 3
Miska Mäkinen 1996 Tapanilan Erä, Helsinki 4 1 0 1
Eero Nuutinen 1997 Tapanilan Erä, Helsinki 6 7 2 9
Juho Sorri 1996 OLS, Oulu 4 1 4 5
Joonatan Surakka 1997 Tapanilan Erä, Helsinki 5 1 4 5
Kevin Söderling 1996 SSV, Helsinki 0 0 0 0

Päävalmentaja: Heikki Luukkonen.
Valmentajat: Joonas Naava, Jyri Korsman, Tapio Tamminen ja Juha Jäntti.
Fysioterapeutit: Antti Ylinen ja Mark Lehtimäki.
Huoltaja: Mikko Mattila.
Team managers: Sami Kuivalainen ja Jari Oksanen.

CraftEerikkiläLIDLOsuuspankkiSuveraSubwayTeho sportTupla+UnihocVeikkausVW-HyötyautotBiokia
Fais est. 1993TalgrafStadium

Käytämme sivustollamme evästeitä ja muita vastaavia tekniikoita. Tallennettavista tiedoista voit lukea tietosuojaselosteesta.