Näin päättyivät A-C-junioreiden finaalit - lue jutut ja katso kuvat

Vanhimpien juniori-ikäluokkien mestaruustunnelmiin kannattaa palata vielä jutuin ja kuvien kera.

Julkaistu 24.4.2019 10:36

Kauden 2018-19 junioreiden Suomen mestaruuksia juhlitaan eri puolilla Suomea. Joukossa on niin paluun kultakantaan vuosien jälkeen tehneitä kuin myös täysin uusia mestariseuroja. Tässä vielä koontina A-C-ikäluokkien mitalistit kera mestaruusjuttujen ja -kuvien.

A-poikien Suomen mestari: Esport Oilers, Espoo
Oilers A-pojat
Jutut
Espoossa juhlitaan A-poikien mestaruutta 16 vuoden tauon jälkeen
Oilersin A-poikien mestaruuden takuumies Toni Rintala: "Kun vetää, niin joskus sattuu menemään"
Kahden kullan Maurolat ja Hagbergit hengittävät salibandyä

Kuvat
4. finaalin kuvat
3. finaalin kuvat

A-poikien SM-sarjan finaalit (kolme voittoa)
1. La 6.4. 17:30 Oilers - SPV 8 - 6
2. Su 7.4. 17:30 SPV - Oilers 5 - 6
3. Ke 10.4. 18:30 Oilers - SPV 5 - 6
4. La 13.4. 17.30 SPV – Oilers 2 - 9
Oilersille SM-kultaa voitoin 3-1, SPV:lle SM-hopeaa

Pronssiottelu (yksi voitto)
1. La 6.4. Classic - M-Team 5 - 6
M-Teamille SM-pronssia


A-tyttöjen Suomen mestari: FBC Loisto, TurkuFBC Loisto A-tytöt
Juttu
Pokaali pysyy Turussa - FBC Loisto uusi A-tyttöjen Suomen mestaruutensa

Kuvat
3. finaalin kuvat

A-tyttöjen loppuottelut (kolme voittoa)
1. La 6.4. 17.00 FBC Loisto - PSS 11 - 3
2. Su 7.4. 17.00 PSS - FBC Loisto 2 - 3 ja
3. Ke 10.4. 18.30 FBC Loisto - PSS 6 - 5 ja
FBC Loistolle SM-kultaa voitoin 3-0, PSS:lle SM-hopeaa

Pronssiottelu (yksi voitto)
1. La 6.4. 15.00 Classic - Pirkat 2 - 3
Pirkoille SM-pronssia


B-poikien Suomen mestari: SPV, Seinäjoki
B-pojat SPV
Juttu
SPV juhli B-poikien mestaruutta täyden kotikatsomon edessä

Kuvat
3. finaalin kuvat

B-poikien SM-sarjan finaalit (kolme voittoa)
1. La 13.4. 13.00 SPV – Steelers 8 - 7 ja
2. Su 14.4. 18.30 Steelers – SPV 6 - 13
3. Ke 17.4. 18.30 SPV – Steelers 13 - 7
SPV:lle SM-kultaa voitoin 3-0, Steelersille SM-hopeaa

Pronssiottelu (yksi voitto)
1. Pe 12.4. 18:30 Tiikerit – TPS 8 - 7
Tiikereille SM-pronssia


B-tyttöjen Suomen mestari: SBS Wirmo, MynämäkiB-tytöt SBS WirmoJuttu
SBS Wirmo sai kultansa B-tytöissä – EräViikingit kaatui jatkoajalla

Kuvat
4. finaalin kuvat

B-tyttöjen SM-sarjan finaalit (kolme voittoa)
1. La 13.4. 18.00 SBS Wirmo – EräViikingit 5 - 2
2. Su 14.4. 18.30 EräViikingit – SBS Wirmo 5 - 3
3. Ke 17.4. 18.30 SBS Wirmo – EräViikingit 11 - 9
4. La 20.4. 14.00 EräViikingit – SBS Wirmo 4 - 5 ja
SBS Wirmolle SM-kultaa voitoin 3-1, EräViikingeille SM-hopeaa

Pronssiottelu (yksi voitto)
1. La 13.4. 17.00 Pirkat – SSRA 3 - 6
SSRA:lle SM-pronssia


C1-poikien Suomen mestari: Esport Oilers, Espoo
C1-pojat OilersJuttu
Oilersin C1-pojat kruunasivat Öljymiesten kahden kullan viikonlopun

Kuvat
2. finaalin kuvat

C1-poikien SM-sarjan finaalit (kaksi voittoa)
1. La 13.4. 15.30 Oilers NG – Classic 5 - 4
2. Su 14.4. 15.30 Classic – Oilers NG 7 - 8
Oilers NG:lle SM-kultaa voitoin 2-0, Classicille SM-hopeaa

Pronssiottelu (yksi voitto)
1. La 13.4. 17.00, EräViikingit – SPV/NJ 8 - 11
SPV/NJ:lle SM-pronssia


C2-poikien Suomen mestari: EräViikingit, Helsinki
C2-pojat EräViikingit
Juttu
EräViikinkien C2-pojat tienasivat SM-kultaa ja saunaillan

Kuvat
3. finaalin kuvat
2. finaalin kuvat

C2-poikien SM-sarjan loppuottelut (kaksi voittoa)
1. La 13.4. 14.00 EräViikingit – SBS Masku/SBS Wirmo 5 - 6 ja
2. Su 14.4. 18.00 SBS Masku/SBS Wirmo – EräViikingit 1 - 7
3. Ti 16.4. 19.30 EräViikingit - SBS Masku/SBS Wirmo  5 - 3
EräViikingeille SM-kultaa voitoin 2-1, SBS Masku/SBS Wirmolle SM-hopeaa

Pronssiottelu (yksi voitto)
1. La 13.4. 12.00 Oilers NG – Classic 14 - 9
Oilers NG:lle SM-pronssia


C-tyttöjen Suomen mestari: OLS, Oulu
C-tytöt OLS
Juttu
OLS:n matkalaisille Pohjois-Suomen ensimmäinen tyttöjen SM-kulta

Kuvat
2. finaalin kuvat
1. finaalin kuvat

C-tyttöjen SM-sarjan loppuottelut (kaksi voittoa)
1. La 13.4. 15.00 OLS – PSS 4 - 2
2. Su 14.4. 15.00 PSS – OLS 2 - 4
OLS:lle SM-kultaa voitoin 2-0, PSS:lle SM-hopeaa

Pronssiottelu (yksi voitto)
1. Su 14.4. 14.00 GrIFK/Northern Stars – Classic 5 - 4 ja
GrIFK/NS:lle SM-pronssia

Kuvat: Ari Arola, Juhani Järvenpää, Anssi Koskinen, Juha Käenmäki ja Esa Takalo

CraftEerikkiläLIDLOsuuspankkiSector AlarmSokos HotelsSubwayTeho sportTuplaUnihocVeikkausViking LineVW-HyötyautotXZ
Fais est. 1993TalgrafStadium

Käytämme sivustollamme evästeitä ja muita vastaavia tekniikoita. Tallennettavista tiedoista voit lukea tietosuojaselosteesta.