Alle 19-vuotiaat pojat maajoukkueirille - tässä kutsun saaneet

Julkaistu 14.9.2017 15:55

Alle 19-vuotiaiden poikien maajoukkueleirille on valittu 37 pelaajaa ikäluokista 1999 ja 2000. Leiriryhmä kokoontuu Eerikkilän urheiluopistolle 18.-20. syyskuuta. 

Vahvuudessa on vielä 1999-syntyneitä, joita otetaan mukaan marraskuussa Sveitsissä pelattavaan EFT-turnaukseen.. Helmikuun Suomi-Ruotsi-maaotteluissa nähdäänkin sitten enää 2000-luvun talentteja.

- Eerikkilän-leiri on kuitenkin tavallaan jo seuraavan MM-kisaprojektin startti, kertoo päävalmentaja Atte Juuti.
- Pelitapa-asioita käydään tietty läpi ja leiriläiset pelaavat vastakkain kahdesti. 1999-syntyneille on lisäksi luvassa testit, hän jatkaa.

- Pelaajia on valittu leirille hyvässä yhteistyössä seurojen valmennuspäälliköiden kanssa keskustellen, mistä iso kiitos heille, päävalmentaja kertoo.

U19-poikien 10. MM-turnaus siintelee toukokuussa 2019, jolloin turnaus järjestetään Kanadan Halifaxissa. Suomi on voittanut alle 19-vuotiaiden maailmanmestaruuden kahdessa edellisessä MM-turnauksessa (2015 ja 2017) ja kaikkiaan neljä kertaa. Aiemmat ovat vuosilta 2011 ja 2003. U19-MM-kullasta on pelattu joka toinen vuosi vuodesta 2001 lähtien. 

PU19-maajoukkueleiri
Eerikkilä 18.- 20.9.2017

Akola Eemeli 1999 Classic
Fälden Oskari 2000 TPS
Helin Aaro 1999 Classic
Huppunen Samuli 2000 NST
Hyrkkönen Kim 2000 Koovee
Ijäs Eetu 1999 OLS
Jolkkonen Kosti 2000 Welhot
Juuti Jasper 2000 TPS
Kekki Juuso 1999 NST
Kivilompolo Vinski 1999 OLS
Kovanen Joonatan 1999 NST
Kuisma Olli 1999 TPS
Kurronen Otto 2000 OLS
Laine Lauri 1999 EräViikingit
Laiti Niko 2000 Esport Oilers
Latvala Miika 2000 SPV
Lavonen Elmo 1999 LASB
Manninen Eetu 2000 Esport Oilers
Mattila Jere 2000 Nokian KrP
Mäkelä Aapo 2000 Koovee
Mäkelä Juho 1999 EräViikingit
Ollikainen Aaro 2000 FBT Karhut
Puolakka Joni 1999 LASB
Rantala Joona 1999 Classic
Remes Niko 2000 FoSu
Rintala Toni 1999 Esport Oilers
Roth Anton 2000 Nokian KrP
Salmi Markus 2000 EräViikingit
Savolainen Oskari 1999 EräViikingit
Savolainen Sami 2000 Nokian KrP
Siekkinen Kaapo 2000 Happee
Siira Elias 2000 Nokian KrP
Sipilä Nemo 2000 Esport Oilers
Suoraniemi Antti 1999 Classic
Takala Jose 2000 Steelers
Uurtio Niko 1999 Welhot
Vaajala Matias 1999 Classic

Atte Juuti, päävalmentaja
Stefan Korhonen, valmentaja
Janne Krankka, valmentaja
Tony Bäcksbacka, valmentaja
Marko Kinnunen, fysio/huoltaja
Katriina Toivonen huoltaja/fysio
Timo Lindqvist, joukkueenjohtaja